ATATÜRK VE İSTİKLÂL YOLU YÜRÜYÜŞÜ

Atatürk ve İstiklâl Yolu Yürüyüşü
Kastamonu Valiliği, 2008 yılında başlattığı İstiklal Yolu Projesi ile Türkiye’nin en uzun üçüncü trekking parkurunu oluşturdu.Bu parkur ile birlikte hem tarihi alanlara dikkat çekmek hem kurtuluş mücadelesini canlı tutmak için Atatürk ve İstiklâl Yolu Yürüyüşü etkinliği başlatmıştı.
Milli Mücadele yıllarında Anadolu’nun dış dünyaya açılan tek penceresi İnebolu kalmıştır. Birçok yerin işgal edilmesi dışarıdan gelecek destek ve yardımlar açısından İnebolu-Ankara hattını çok önemli kılmıştır. Bu noktada İnebolu’dan Ankara’ya oluşturulan lojistik hattında İstanbul’dan kaçırılan, Rusya’dan satın alınan cephane, lojistik malzeme ve Milli Mücadele’ye katılacak birçok insan, düşünce adamı Ankara’ya ve Anadolu’ya bu yolla sevk edilmiştir. Savaşın kazanılmasında çok etkili olan bu hattın önemini Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gözüm cephede kulağım İnebolu’da” sözü de belirtmektedir.
Kastamonu Valiliği yaptığı çalışmalar ile İstiklalin ruhunu taşıyan bu yol üzerindeki birçok tarihsel yapıyı restore etmiş, yeni işlevler vermiş, yolu heykeller ve anıtlarla süslemiş, rekonstrüksiyonla yapmıştır. Bunun dışında yol uluslararası işaretleme sistemi ile işaretlenmiş ve sahip olduğu muhteşem doğa içerisinde 95 kilometrelik trekking parkuru oluşturulmuştur. Parkurda bağımsız trekking toplulukları yürüyüş ve kamplar yapabildiği gibi her yıl Kastamonu Valiliğince İstiklal Yolu yürüyüşleri de düzenlenmektedir.
Ankara Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından tescil edilerek koruma altına alınan İstiklal Yolu Tarihi yol olarak tescil edilen ilk parkur olma özelliğine sahiptir. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığınca ilan edilen 12 kültür rotasından biridir.
Bu yıl yedincisi düzenlenen etkinlikte tüm illerden katılımın olduğu açıklandı.
Bu konu üzerine Sinop Valiliği İl Turizm Müdürü Hikmet TOSUN açıklamasında, ” Milli Mücadelenin kazamlması için ecdadımızın büyük kahramanlıldarla dolu, tarihialtın harflerle yazılan, Kurtuluş Savaşı’nda Kastamonu halkının yapmış olduğu fedakarlıldan anmak ve İstiklalin kazamlmasına dair verilen mücadelenin gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak amacıyla, Kastamonu Valiliğinin destek ve himayelerinde bu yıl 13-16 Haziran 2019 tarihleri arasında İnebolu’dan başlayarak Kastamonu’da sona erecek olan Atatürk ve İstiklal yolu yürüyüşü yapılacaktır.” dedi.
Tüm Sinop halkını etkinliğe davet eden sayın Tosun “Yürüyüşe ülkemizin çeşitli illerinden yürüyüşcüler katılacaktır.Tüm halkımızı bu kutlu yürüyüşte yanımızda görmekten onur duyarız.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest