Yeşilay’dan “Bağımlı Mıyım” Testi

Sinop Üniversitesi Genç Yeşilay öğrenci kulübünden Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine yönelik olarak Su Ürünleri Fakültesi Konferans Salonunda Akran Eğitimi Projesi kapsamında Alkol Bağımlılığı semineri verildi.

Fen Edebiyat Fakültesi öğrencisi Cihan CANDAR’IN verdiği seminerde Alkol bağımlılığının belirtileri, bedenimize etkileri ve zararları anlatılarak tedavi imkânları ve bağımlılıktan korunma yolları anlatıldı. Dünya’da 72 milyon Alkol Bağımlısının olduğunu belirterek Ülkemizde ise 17 milyon alkol kullanıcısı bulunuyor.

Alkol bağımlılarına Rehabilitasyon ve danışma hizmeti veren Yeşilay danışmanlık merkezleri olan YEDAM tanıtılarak Türkiye genelinde yaygınlaştırılacağı belirtildi.
Türkiye Yeşilay Cemiyetinden Alkol ve Madde Kullanımı Değerlendirme Ölçeği hazırlanarak vatandaşlarımızın kullanımına sunulduğunu belirten Genç Yeşilay Başkanı Abdullah BOZ yaptığı açıklamada “Bağımlı olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? O zaman Yeşilay’ın ücretsiz Rehabilitasyon ve Danışmanlık hizmeti veren YEDAM merkezlerini 444 79 75 nolu hattan arayabilir veya www.yedam.org.tr web sitesini ziyaret edip sizler için hazırlanmış sorulara cevap vererek kendinizi test edebilirsiniz.” Dedi.
Seminer sonrasında bağımlılığın bir başka çeşidi olan Sigarayı uzun yıllar kullanıp akabinde kalp krizi geçirmiş ve gırtlak kanserine yakalanmış bir kişi olan Gazeteci Osman Aksu yaşadığı sıkıntılar ve tedavi süreci hakkında öğrencilerle söyleşide bulundu. Soru-cevap kısmından sonra program sona erdi.

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest