SİNOP ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK BAŞARISINI SÜRDÜRÜYOR.

Sinop Üniversitesi Bölgesinin En İyi ve En Saygın Üniversiteleri ArasındaSon dört yılda akademik gücü ve bilimsel başarılarıyla saygınlığını daha da arttıran Sinop Üniversitesi, akranları arasında Karadeniz Bölgesi’nin en iyisi olurken, kendisinden önce kurulan birçok üniversiteyi de geride bırakarak istikrarlı bir şekilde yükselişini sürdürmeyi başardı.
Önceki yıllara oranla başarı ivmesini üst sıralara taşımaya devam eden Sinop Üniversitesi, Akademisyenlerin yayınlarına yapılan atıf sayısına göre 137.9 puanla Karadeniz Bölgesi’ndeki 18 üniversite arasından 2’inci sırada yer alırken, aynı kategoride 2000 yılından sonra kurulan Üniversiteler arasında Bölgesinin 1’incisi oldu.
2019-2020 yılında başarı çıtasını yükselterek diğer üniversiteler arasında daha saygın bir konuma ulaşan Sinop Üniversitesi, Tıp Fakültesi olmayan 86 üniversitenin de değerlendirildiği sıralamada 18. oldu. Sinop Üniversitesi aynı kategoride yine Karadeniz bölgesinin 1’incisi oldu.
Bilimsel çalışmalarıyla akranları arasında ön plana çıkan Sinop Üniversitesi, yükselen başarı grafiğiyle 2000 yılından sonra kurulan 95 Üniversite arasında 19. Sıraya yerleşti. Sinop Üniversitesi aynı kategoride Karadeniz Bölgesi’nin 5.si oldu.
Öğretim Üyesi Başına Düşen Öğrenci Sayısında Üst Sıralardayız
Yükseköğretim kurumlarında akademik başarı ve kalitenin önemli ölçütlerinden biri olan öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı verileri de URAP Araştırmasında yer aldı.
Her yıl nitelik ve nicelik açıdan gelişim kaydederek öğrenci sayısıyla birlikte Akademik Personel sayısını da arttıran Sinop Üniversitesi, öğretim üyesi başına düşen 22.5 öğrenci ile 165 üniversite arasından 29. sıraya yerleşti. Sinop Üniversitesi, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısına göre Karadeniz Bölgesi’nin en iyi 4 üniversitesinden biri oldu.
Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, Sinop Üniversitesinin akademik başarısının Türkiye ortalamasına göre iyi bir noktada olduğunu belirterek, “URAP Araştırması Türkiye’deki üniversitelerin akademik performansını ortaya koyan önemli bir ölçüttür. 2019 sıralamasında da Sinop Üniversitesi olarak önceki yıllarda elde ettiğimiz başarıyı koruyoruz. Elde ettiğimiz bu başarıya, Üniversitemizin sunduğu imkânların yanı sıra öğretim elemanlarımızın gayreti neticesinde ulaşılmıştır. Bu noktada tüm öğretim elemanlarımıza gayretlerinden ve başarılarından dolayı şükranlarımı sunuyorum. Bu oran elbette bizim için yeterli değil. Başarı grafiğimizi arttırmak ve üniversitemizi daha iyi bir noktaya taşımak için çok daha fazla çalışacağız. ” dedi.

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest