Sinop zeytini uluslararası kongrede gündem oldu

Geçmişten Günümüze Sinop’ta Zeytin ve Zeytinyağı Kültürü başlıklı sunum, İstanbul’da düzenlenen 8. Uluslararası Tıp Etiği Kongresinde, Prof. Dr. İbrahim Başağaoğlu ve Doç. Dr. Betül Bakır tarafından sunuldu. Sinop zeytini uluslararası kongrede gündem oldu
Antik dönemlerden itibaren tarih boyunca zeytinciliğin önemli merkezlerinden olan Sinop, 8. Uluslararası Tıp Etiği Kongresinde ele alındı. Şimdilerde yok olmak üzere olan, ilaç yapımında dahi kullanılan yöreye has şifa kaynağı zeytin türü Prof. Dr. İbrahim Başağaoğlu ve Doç. Dr. Betül Bakır tarafından anlatıldı. Akademisyenler sunumlarını 15 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirirken, daha sonra telekonferans yöntemiyle BİLKE Dernek Yönetim Kurulu Toplantısına katıldılar.
SUNDUĞUMUZ BİLGİLER SİNOP’U ÖNE ÇIKARDI
Konuyla ilgili bilgi veren Prof. Dr. İbrahim Başağaoğlu, önemli bir uluslararası kongrede sunumu gerçekleştirdiklerini söyledi. Başağaoğlu; “Sinoplulara Sinop Zeytini konusunu uluslararası kongreye taşıma sözü vermiştim. Bu sözümü gerçekleştirdim. Akademisyen arkadaşım Dç. Dr. Betül hanım ile birlikte gerçekleştirdiğimiz sunum, kongrede büyük ilgi gördü. Kongreye katılanlar arasında Sinop’a tatile gelen öğretim görevlileri de vardı. Tarihi önem taşıyan, kalkınma ile ilgili böylesine önemli bir konuyu uluslararası platforma taşıdığım için beni şahsen kutladılar. Sinop’ta Roma döneminden kalan zeytinyağı üretimi imalathanesinin (bu günün fabrikası) kalıntılarının varlığı bilinmiyordu. Sunduğumuz bilgiler Sinop turizmi ve tarihini öne çıkardı. Fotoğraflar ve sunum çok ilgi gördü, bu alanları görmek ve gezmek istediler. Sinop’ta yaptığımız araştırmalar, topladığımız bilgi ve belgeler tıp kongresine katılan akademisyenlerin beğenisini kazandı. Sinop’umuz güzel bir kent, zeytin kültürünü el birliği ile yaşatmalıyız.
SİNOP SUNUMU KİTAPTA YER ALACAK
Sinop zeytini konusunda kongrede sunduğumuz bilgiler, Kongre Düzenleme Kurulu tarafından basılacak ve Kongre Bildiri Kitabında yayımlanacak. Yayınlandıktan sonar Valilik, Belediye Başkanlığı, Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile paylaşacağız. Ayrıca bir bilgiyi daha paylaşmak istiyorum, sunduğumuz bu bildiriyi, Betül Hanım ile birlikte, uluslararası bir dergide makale olarak yayınlamayı düşünüyoruz. Projenin bilimsel tarafını gerçekleştirdik. Sinop için hayırlı olsun. Hazırlık aşamasında ekibimize yardımcı olan Sinoplulara, Sinop yerel basınımızın temsilcilerine çok teşekkür ediyorum, hepsine sevgi ve selamlarımı iletiyorum” dedi.

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest