AK’DEMiR’E KIY‘AK’MI?

Boyabat Belediyesi tarafından 2 Ekim 2019 tarihinde yapılan 2019/4719   98 ihale kayıt no’lu “Dalgıç Pompa ve Motorların Periyodik Bakım ve Onarımı Hizmet Alımı” ihalesi akıllarda soru işareti bıraktı.Yerel sitelere de düşen haber Boyabat’ın gündemine Otururken 5393 sayılı Kanunun 28. maddesinde yer alan “Belediye başkanı görevi süresince ve görevinin sona ermesinden itibaren iki yıl süreyle, meclis üyeleri ise görevleri süresince ve görevlerinin sona ermesinden itibaren bir yıl süreyle, belediye ve bağlı kuruluşlarına karşı doğrudan doğruya veya dolaylı olarak taahhüde giremez, komisyonculuk ve temsilcilik yapamaz” yasasına rağmen ihalenin belediye meclis üyesinin şirketine verilmesi dikkat çekiyor.
Özellikle son dönemlerde sayıştay raporları ile gündeme gelen yolsuzluk olayları ile yandaşa rant aktarmada önemli bir ihale sistemi olarak gösterilen PAZARLIK USULÜ’ ihale ile Ak Parti’li belediye meclis üyesi Zehra Akdemir’in ve eşinin sahibi olduğu şirkete ihale edildiği iddiası gündeme bomba gibi düştü. Akdemir’lerin sahibi olduğu iddia edilen YIL-SAM ELEKTRİK ELEKTRONİK BİLGİSAYAR GÜVENLİK SİSTEMLERİ SANAYİİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ’ne

verilmesi ihaleyi şaibeli hale getirirken yasalara rağmen belediye meclis üyesinin aile şirketi olan ve ortağı olduğu YIL-SAM’a verilmesi Boyabat’ta haftanın konusu oldu.
İhalede en düşük teklifle en yüksek teklifin aynı olması dikkat çekerken yaklaşık maliyeti 224. 300.00 TL olan ihaleye 200.950.00 TL. lik teklifle aldı. EKAP’ta En düşük teklif ve en yüksek teklif olarak gösterilen 200.950.00 TL.lik teklife göre ihaleye sadece bir firma katıldığı iddiasını güçlendirirken belediye meclis üyelerinin akrabalarının sahibi ya da ortağı olduğu şirket ya da firmaların yasa gereği ihaleye giremediği belirtiliyor. Buna rağmen Akdemir’lerin sahibi olduğu şirket %10.41’lik bir kırımla ihaleyi alıyor.
Boyabat kamuoyu şimdi şu soruyu soruyor;
Kullanılan ve bakımı 200.950.00 TL. bir bedel tutan pompaların yenisi ne kadardır?
Sözleşme hangi tarihler arasını kapsıyor?
İhale neden açık değil de PAZARLIK USULÜ ile gerçekleştirildi?
Pazarlık usulü ihale yöntemi ile gerçekleştirilen ihaleye kimler davet edildi? Hangi firmalara teklif verildi?
Teklif veren firmalar nasıl oluyor da en yüksek teklifle en düşük teklifte birleşiyor?
Yasaları en iyi bilmesi gereken Belediye başkanlığı belediye meclisi üyesinin sahibi olduğu şirkete ihaleyi verirken yasaları bilmiyor muydu?
Basına düşen haberlerde Sayıştay, Yargıtay ve müfettiş raporları ile bir çok belediye de belediye meclis üyelerinin karıştığı ihaleler iptal edilirken, yetkililer hakkında soruşturma başlatılmıştı. Boyabat Belediyesinde şimdi bu ihalenin akıbeti ne olacak?
Yetkililer seyredecek mi? yoksa ihale iptal edilerek sorumlular hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacak mı?
Boyabat kamuoyu şimdi yapılacak açıklamayı bekliyor…

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest