Sinop Üniversitesi İlk Danışma Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

Üniversitenin mevcut durumunun değerlendirilmesi ve gelecek hedeflerinin belirlenmesi amacıyla düzenlenen Sinop Üniversitesi Danışma Kurulu Toplantısı, üniversite, kamu, sanayi ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirdi.

Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli’nde düzenlenen toplantıya; Sinop Valisi Sayın Köksal ŞAKALAR, Sinop Milletvekili Sayın Dr. Nazım MAVİŞ, Sinop Belediye Başkanı Sayın Barış AYHAN, Sinop Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, Rektör Yardımcıları Sayın Prof. Dr. Ahmet TABAK, Sayın Prof. Dr. Kamil DEMİRCİ, İlçe Belediye Başkanları, Kurum Müdürleri, İş Adamları, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilciler, Rektör Danışmanları ve davetliler katıldılar.

Toplantının açılışında Üniversitenin son dört yıldaki gelişimi ve öğrencilere sunduğu eğitim-öğretim imkânları anlatan sinevizyon filmi izlendi.
Ardından konuşan Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat DALGIN, katılan tüm davetlilere teşekkürlerini sunarak, “Gerçekleştirdiğimiz toplantıda Sinop ilimizin ve Üniversitemizin gelişimi noktasında ortak yürütebileceğimiz çalışmaları değerlendireceğiz. Eğitimden turizme, çevreden altyapıya, balıkçılıktan kültür ve sanata kadar Üniversitemizin şehrimize sunacağı katkıları geniş yelpazede masaya yatırma fırsatı bulacağız. Diğer taraftan Üniversitemizin öğrencilerine sunacağı eğitim-öğretim hizmetini çok daha kaliteli bir noktaya taşımak için aciliyet gerektiren ihtiyaçlarımızı da değerli dış paydaşlarımızla paylaşacağız” dedi.

Üniversitenin iş dünyası, kamu kurumları ve diğer dış paydaşlarla arasındaki ilişkilerinin geliştirmesi, eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve sosyal-kültürel faaliyetlerinin planlanması amacıyla düzenlenen toplantıda, Üniversitenin gelecek vizyonu ve ileriye dönük hedefleri ele alındı.
Toplantıda Rektör Prof. Dr. Nihat DALGIN tarafından Üniversitenin mevcut altyapı imkânları ve hedeflenen altyapı çalışmaları hakkında bilgiler verildi. Rektör Dalgın, kampüs alanndaki mevcut çalışmalarını ve ileriye dönük hedeflerini de paylaştı.Sinop Üniversitesinin uluslararasılaşma stratejisinin değerlendirildiği toplantıda, Rektörümüz tarafından yabancı uyruklu öğrenci sayımızı arttırmaya dönük çalışmalarımız anlatıldı.
Rektörümüz, Üniversitemizdeki Sıfır Atık Projesi, yeşil kampüs çalışmaları ve mevcut 10 programlarımızın akredite edilmesi hedeflerini de paylaştı.
Ayrıca Üniversitemiz tarafından şehir halkına ve öğrencilerimize sunulan ücretsiz sertifika eğitimi hakkında da Rektörümüz tarafından katılımcılara bilgiler verildi.

Önümüzdeki dönemde Üniversitede gerçekleştirilmesi planlanan sosyo-kültürel etkinliklerin de değerlendirildiği toplantıda, Sinop ve ilçelerimizde yapılması hedeflenen sempozyum ve çalıştaylar hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.
Rektör Prof. Dr. Nihat DALGIN’ın ardından konuşan Sinop Belediye Başkanı Barış AYHAN, özellikle sosyo-kültürel etkinliklerin düzenlenmesi noktasında, Sinop Belediyesinin her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduğunu ifade etti.
Daha sonra konuşan Sinop Milletvekili Sayın Dr. Nazım MAVİŞ de, Sinop Üniversitesinin uluslararasılaşma hedefini sonuna kadar desteklediğini belirterek, eğitim-öğretim ve altyapı ihtiyaçları için de ellerinden gelen katkıyı sağlayacaklarını belirtti.

Son olarak konuşan Sinop Valisi Sayın Köksal ŞAKALAR da, Üniversitenin öğrencilere kaliteli eğitim sunma noktasında çok daha etkin ve kararlı adımlar atılacağına inandığını belirterek, mevcut ihtiyaçların çözümü için Prof. Dr. Dalgın’a kapısının her zaman açık olduğunu ifade etti.
Programda sırayla söz alan dış paydaşlarımız,
Sinop Üniversitesinin gelecek stratejisi hakkında teklif ve önerilerini sundular.
Fikir alışverişi bakımından oldukça verimli geçen toplantıda, Sinop Üniversitesi Vakfının bağış kaynaklarının zenginleştirilmesi konusu da görüşüldü.

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest