SİNOP KESTANESİNE BÜYÜK İLGİ

İstanbul’da düzenlenen Kestane Festivalinde 2 ton Sinop kestanesi tüketildi.
Gaziosmanpaşa’da ilk kez düzenlenen Kestane Festivali’nde vatandaşlar kestaneye doydu. Soğuk havaya aldırış etmeyen vatandaşlar kestane alabilmek için uzun kuyruklar oluşturdu.Sinop Dernekleri Federasyonu (SİNDEF) ve Gaziosmanpaşa Belediyesi işbirliğinde Gaziosmanpaşa Meydanı’nda Kestane Festivali düzenlendi. Etkinliğe TBMM İdare Amiri İstanbul Milletvekili Hasan Turan, AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, SİNDEF Genel Başkanı Hasan Dalkıran, Dikmen Belediye Başkanı Adnan Acar, Erfelek Belediye Başkanı Mehmet Uzun, Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy, Türkeli Belediye Başkanı Veysel Şahin, ve binlerce vatandaş katıldı. 2 ton pişmiş kestanenin dağıtıldığı festivalde Gaziosmanpaşalılar kestaneye doydu. Başkan Usta da tezgâhın başına geçerek vatandaşlara kestane ikram etti. Festival kapsamında sahne alan yöresel şarkıcılar ve davul zurna gösterisi eşliğinde Gaziosmanpaşalılar keyifli bir pazar günü geçirdi.

Her ne kadar hava soğuk olsa da sizlerle birlikte daha sıcak bir ortam oluştu
Kestane Festivali’ni ilk kez denediklerini dile getiren Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, “Biz dernek başkanımızla Sinoplular Günü’nde kestane yemeye gittik. O gün çok yoğundu. Çok fazla fırsat bulamadık. Dedik ki bizim Gaziosmanpaşa’da yaşayan hemşehrilerimizin de bu lezzeti tatması gerekiyor. Gaziosmanpaşa’ya Sinop’tan kestane getirelim dediler. Biz de ev sahipliği yapalım dedik. Her ne kadar hava soğuk olsa da sizlerle birlikte daha sıcak bir ortam oluştu. Bu meydanlarda çok kez farklı organizasyonlara ev sahipliği yapmaya çalıştık ama Kestane Festivali’ni ilk kez deniyoruz. Hava soğuk çünkü kestane soğuk havada yenir, daha lezzetli olur. Bugün de tam isabet olmuş “ diye konuştu.

Sinop’un lezzetini hep birlikte paylaştık
Etkinliğe katılan protokole ve tüm vatandaşlara teşekkür eden Sinop Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Hasan Dalkıran, “Hem yemesi hem de paylaşılması kıymetli olan, kış aylarının vazgeçilmezi, buram buram kokusu ile Sinop’a özel tadı damakta kalan lezzetini paylaşmak adına bu gün burada buluştuk. Mükemmel bir birliktelik oldu. Katılan ve festivalimize destek olan herkese teşekkür ediyorum” dedi. Sinop’un şeker kestanesinin meşhur olduğunu ifade eden kestaneci Bülent Çelik, “Her sene olduğu gibi bu sene de kestanemizi ikram ediyoruz. ‘Yemeyen kalmasın’ diyerek dağıtımını yapıyoruz. Kestanede önemli olan düzgünce çizilmesi. Çizik tarafını önce ateşe koyuyoruz. İki dakika sonra çeviriyoruz. Güzelce açılıyor. Kestanede Sinop’un şeker kestanesi meşhurdur” şeklinde konuştu.
Vatandaşlar festivalden memnun
Çocukları için sırada beklediğini söyleyen Nisa Nur ise, “Çocuklar kestaneyi çok istiyorlardı. Çok seviyorlar. Ben Bursa’nın kestanesi meşhur diye biliyorum. Belediye başkanımızdan memnunuz. Festival için kendisine teşekkür ediyoruz” dedi.
Kestanenin sıcak yenmesini tavsiye eden Ahmet Furkan Ertuğrul, “Burada kestane sırası bekliyorum. Kestane yiyeceğim. Bayağı kalabalık. Kestane sıcak olacak. Tavsiye ederim. Gaziosmanpaşa Belediyesine teşekkür ederim” dedi

.

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest