HANİ KARDEŞTİK!

Durağan’ın Olucak köyünden olup İstanbul’da ikamet eden değerlerimizden araştırmacı – yazar Nazmi GÖKÇELİ son kitabı ‘HANİ KARDEŞTİK’ ‘le kurtuluş mücadelesi yıllarında yaşanan dramlara ve günümüzde oynanmak istenen oyunlara da perde aralıyor.
Araştırılarak yazılmış Kurtuluş savaşı öncesi Sinop belediye reisi Rasim bey’den Dr. Rıza Nur’a, eczacı Vasilis’e ve Topal Osman’a kadar bir çok tarihi şahsiyetin yaşanmış anıları ile birleştirilen roman tarzındaki yapıt ALAÇAM – DURAĞAN VE SİNOP bölgesinde geçiyor.
Özellikle Durağan’ın Alaçam ve Bafra’ya açılan, Durağan merkezde bir çok konuşmayı konu edinilen mübadele yıllarını ve Rumların bölgeyi terk edişlerini büyüklerimizden dinlediğimiz olaylar zinciri akıcı bir üslupla, insanlık boyutu irdelenirken kardeşlik hukukunun da nasıl zarar gördüğü başarılı bir şekilde işleniyor.
Kitapta mekanlar yer ve isimleri ise tamamen Durağan kokuyor…
Durağan’ın Olucak köyü merkez kabul edilen romanda tarihi şahsiyetler ve yaşanan acı gerçekler işlenirken hayal ürünü Osman ve Sofia aşkı etrafında gelişen insani vurgular; aşkın dil, din cinsiyet fark etmediğini vatan sevgisi ile aşkı arasına sıkışmış yaşam hikayelerini konu ediniyor.
Mustafa Kemal Atatürk’ün Sinop’a 18 Mayıs’ta gelişi ile başlayan roman tarihi şahsiyetlerin konuşturulması, romanlaştırılması Alaçam’da Rum ailelerle Sinop, Gerze ve Merzifon daki Amerikan kolejine kadar uzanan Rum Pontus kurma faaliyetlerine, Rum çetelerin palazlanmasına kadar komşuluk ilişkilerini zedeleyen faaliyetlerin nasıl örgütlendiği de roman tadında okuyucuya sunuluyor.
Gökçeli kitabını Alaçam’da, Sinop’ta Merzifon da yaptığı araştırmalarla desteklemiş resimlerle buluşturmuş, romanda ismi geçen tarihi şahsiyetlerin ailelerine ulaşarak 1. Ağızdan dinlediği bu roman bölgemiz açısından unutulmayacak bir eser olacaktır.
Bazı kitaplar vardır; tarih içerir, okuduğunuzda böyle olmuş der geçersiniz.
Bazı kitaplar vardır; ruhunuzun derinliklerine işler yaşadıklarınızı size tekrar hatırlatır.
Bazı kitaplar vardır; toplum konuşur efsane olur ama yazıya dökülmez. Gün gelir her bir söze bİr söz katılarak nesilden nesile aktarılır. Amma yaşanan acı dramların perde arkasını da kimseler bilmez. İşte o kitaplardan bazıları bilinmeyenleri anlatır ve size ‘önce insan’ dedirtir… İşte o kitap bu kitaptır…
İnsan olduğumuzu hatırlatan kardeşlik hukukumuza emperyalizmin uzanan kirli elini kırıp atan aşkın hikayesidir.
Bir yanda vatanı için cepheye giden Osman diğer yanda köylerde yaşayanlardan nemalanan zulmeden eşkıya…
V atan yolunda mücadele ederken iyi görünüp kötü emellerini hayata geçirmek için uyuyan düşman, komşusunu komşusuna kırdıran düşman eden çarpık zihniyetlerin emelleri ve yaşanan dramlar hepsi bu kitapta… DURAĞAN TADINDA, ALAÇAM YOLUNDA SİNOP ÖZLEMİNDE HAİNLİĞİN, MÜCADELENİN VE SEVDANIN AYNI SÖZCÜKLERDE BULUŞTUĞU BİR KİTAP…. SIRTINDAN HANÇERLENDİĞİNDE ÜNLÜ KRAL SEZAR’IN ‘SENDE Mİ BRÜTÜS’ DİYEREK ŞAŞIRDIĞI, KARDEŞ GİBİ GÖRDÜKLERİNDEN BEKLENMEYEN BİR TAVIR GÖRDÜĞÜNDE DÖKÜLEN SON CÜMLEDİR; ‘HANİ KARDEŞTİK!!!!. ALIN OKUYUN…
BU GÜN DE, DÜNDE; KARDEŞİ KARDEŞE KIRDIRANLAR ORTADOĞU’YU KAN GÖLÜNE ÇEVİRENLER NAMLUYU KOMŞUSUNA DOĞRULTTUĞUNDA ÇOCUKLARININ BUNDAN ETKİLENMEYECEĞİNİ DÜŞÜNENLER BU KİTAP SİZİ, BİZİ ÇEVREMİZİ ANLATIYOR, İNSANLIĞIMIZI HATIRLATIYOR…
Bir film projesi olmaya aday bu kitapta kendinizi bulacaksınız…

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest