Sultan hatun`un sultanları Avrupa`da

Sultan Hatun Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi Çocuk Gelişimi Alanı öğrencileri ve öğretmenleri, Avrupa Birliği Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği kapsamında Çekya Prag’da eğitim ve staj faaliyetine katılacak.

Avrupa Birliği Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği kapsamında Sinop Sultan Hatun Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi Çocuk Gelişimi Alanı öğrencileri ve öğretmenleri “Bugünün Yarınını Çocukla Düşünelim” adlı proje hareketliliği çerçevesinde 05-18 Ocak tarihleri arasında Çekya Prag’da eğitim ve staj faaliyetine katılmak üzere yola çıktılar.

Proje süresince her türlü masrafları Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Erasmus+ programı fonunca proje için ayrılan bütçeden karşılanacak olan öğrenciler, mezuniyet sonrası kolayca iş bulabilme açısından mesleki alanda yeterli bilgiyle donanmış olacaklar. Okurken aynı zamanda iş tecrübesi edinecek öğrencilerin nitelikleri artacak.

Öğrencilerin topluma vasıflı, mesleki özgüveni yüksek bireyler haline gelmelerine katkı sağlayacak olan proje kapsamında, proje ortağı olan Çekya Prag`da bulunan okul öncesi eğitim kurumlarında çocuklarla drama aktivitesinde bulunacak.

Gerçekleştirilecek eğitim ve staj faaliyeti hakkında değerlendirmelerde bulunan Sinop İl Milli Eğitim Müdürü Ercan Yıldız, etkinlik ile birlikte Sinop Sultan Hatun Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi Çocuk Gelişimi Alanı öğrencilerinin, öğrendiklerini uygulamalı olarak deneyimleme imkanı bulacaklarını belirtti. Yıldız; “Proje kapsamında öğrenciler, alanlarında yetkin, gerekli bilgi ve beceriye sahip olacaklardır. Mesleki faaliyetleri için oldukça önemli olan bu proje sayesinde erken yaştaki çocuklarla iletişim kurabilme becerileri artacak ve süreci, öğretici olduğu kadar zevkli ve ilgi çekici hale getirebileceklerdir. Staj faaliyeti sona erdikten sonra ülkemize döndüklerinde ise bu yaştaki çocukların eğitimi konusundaki modern tekniklere hakim olacaklar, dolayısıyla iş piyasasına nitelikli elemanlar olarak atılabileceklerdir” dedi.

ÖĞRENCİLER İLK DEFA AVRUPA’DA STAJ FIRSATINA ERİŞECEKLER
Bugünün Yarınını Çocukla Düşünelim’ isimli projenin öğrencilere sunacakları en büyük kazanımın ilk defa Avrupa’da staj yapmalarına fırsat sağlanması olduğunun altını çizen İl Milli Eğitim Müdürü Ercan Yıldız, eğitim ve staj faaliyetinin öğrencilere daha birçok kazanım sağlayacağını ifade etti. Yıldız; “Çekya Prag’da düzenlenecek eğitim ve staj faaliyeti katılımcılara birçok kazanım elde etmelerine olanak sağlayacak. Bunlardan en önemlisi öğrenciler ilk defa Avrupa’da staj fırsatına erişecekler. Avrupa standartlarında işbaşı faaliyetlerinde bulunacak; yeni fikirler, yöntemler ve projeler geliştirerek Çocuk Gelişimi alanında deneyim elde edecek.
Hareketlilikle birlikte öğrencilerimizin mesleki bilgileri, dilsel gelişimleri ve özgüvenlerinde artış sağlanacak; çocuklarla olan ve sosyal iletişimi kuvvetlenecek.

Faaliyetin sonunda öğrencilerin elde edeceği katılım sertifikaları, Çocuk Gelişimi-Erken Çocukluk Eğitimi alanında öğrencilerin istihdamına katkı sağlayacak.

Öğrenciler hareketlilik sayesinde staj programında birlikte çalışacakları uzmanlar ve yabancı ortaklar bünyesinde bulunan çocuklar ile iletişim kurarak hem mesleki hem de kişisel hayatlarında farklı kültürler ve insanlarla tanışma fırsatı bulacak.
Öğrencilerin Erasmus+ gibi önemli bir uluslararası projede yer almalarıyla mesleklerine duydukları ilgi artacak, kariyer planlarının uluslararası düzeyde gelişimi sağlanacak.
Yaratıcı drama etkinlikleri öğrencilerin mesleki gelişime katkı sağlayacak, iletişim ve hayal güçlerini geliştirmeye hakim olmalarına fırsat verecek.

Drama-Yaratıcılık atölyesine sahip anaokulunda bu konunun önemini kavrayacak, çocuklarla sağlıklı iletişim kurabilecek, sabırlı ve güler yüzlü davranışlar geliştirecek.
İki hafta sürecek proje kapsamında katılımcıların 18.01.2020 tarihinde Sinop`ta olmaları beklenmektedir” diye konuştu.

Başa dön tuşu