ASKERLİK TÜRK GENCİNİN DÜĞÜNÜDÜR…

Türk milletinin düğün alayı gibi gördüğü asker eğlencesi her Türk gencin rüyasını süslüyor. Askere gidecek olan gençler ve arkadaşları askerlik öncesi yaptıkları eğlencelerle dostları ile vedalaşıyor helallik alıyor ellerine yakılan kınalarla askere uğurlanıyor. 20/1 tertip askere gidecek gençlerin
organizasyonları asker eğlenceleri devam ediyor. İlçemizde mahalle aralarında köy meydanlarında kurulan masalar atılan havai fişekler yakılan ocaklar Türk milletinin asker sevgisini bir kez daha gözler önüne seriyor.
Köy meydanına kurulan ateş etrafına konuşlanan köy büyükleri vatan nöbetine gidecek gençlere eşlik ederken Orta Asya’dan kopup gelen ad verme törenlerini andırıyor. Al bayrağın gölgesinde gençler; eşi, dostu, arkadaşı büyükleri halay tepiyor, horon çekiyor, zılgıt veriyor, misket havası oynuyor gencini Mehmetçik ocağına gideceği güne kınalarla hazırlıyor… Durağanlı gençler al bayrağın gölgesinde yanan ateşin ışığında büyüklerinin elini öperek vatan nöbetine giderken oluşan görüntü yüreklere su serpiyor.

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest