Sağlıklı Bir Yaşam İçin İradeyi Kullanmanın Önemi

Sinop Kapalı Cezaevi Müdürlüğü ve Yeşilay işbirliği ile sağlıklı bir yaşam için iradeyi kullanmanın önemi konulu seminer gerçekleştirildi.

Bağımlılıklardan korunma yolları, riskli guruplar, bağımlılığın belirtileri, nedenleri ve sonuçları, bağımlılığın her türünden kurtulmanın mümkün olduğu ve Sağlıklı bir yaşam için yapılması gerekenlerin anlatıldığı seminerde Yeşilay Sinop Şubesi Başkanı Erkal BOZ “insanların psikolojik eşiklerinin düştüğü zamanlarda en yakınlarında bulunan dost görünümlü kişilerin bağımlılık yapıcı nesneleri teklif ettiğini ve kişinin iradesini kullanamadığı zaman artık bağımlı hale geldiğini” belirtti.

Bağımlılıklardan kurtulmak için insanın hedefini belirlemesi, yol arkadaşını seçmesi ve mutlaka işin uzmanlarından yardım alması gerektiği üzerinde duran Başak BOZ “sağlıklı bir yaşam için yeterli ve dengeli beslenmenin yanında kişisel hijyen de çok önemlidir. Şıklığımıza özen gösterdiğimiz kadar sağlığımıza da özenmeliyiz.” Dedi. Cezaevi müdürü Abdülhamit Denizci ise “sigara içenlerle içmeyenlerin koğuşlarını ayırdık, sigara bırakmak isteyenlere kolaylık sağlıyoruz.” Dedi. Programın ikinci kısmında Osman Aksu eski bir sigara tiryakisi olarak yaşadıklarını sigaradan gördüğü zararları anlattı. AKSU “Benim gibi olmak istemiyorsanız sigarayı bırakın” dedi.
Program sonunda katılımcılara broşür dağıtıldı.

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest