SÖZ KONUSU VATANSA

18 Mart şanlı tarihimizdeki kahramanlık destanlarından biri olan Çanakkale Zaferi’nin 105. yıldönümü. 1915’de “Ruh maddeyi, toprak tabyalar çelik kaleleri yenmiş ve Çanakkale geçilememiştir.”
Gözünü hasta adam Osmanlı’nın topraklarına dikmiş olan ittifak devletleri, büyük şair Mehmet Akif’in deyimiyle “Eski Dünya, Yeni Dünya, bütün akvâm-ı beşer,” i Çanakkale’ye yığmış adeta “denizlerin ordu, bulutların donanma yağdırdığı” bir ortamda, “Bomba şimşekleri beyninden inip göğsünde sönmekte” olan kahraman Mehmetçik “ bu yol ki hak yolu dönme bilmez yürürüz” diye haykırmıştır.
Bu haykırış, bir devrin batmasına tüm dünya da sömürgeleştirilmiş toplulukların milli benliklerine ulaşmasını sağlayan bir haykırıştı.
Bu haykırış, “ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum” diyen bir komutanın milletine, milletinde ilerde kendisine önder olacak büyük Atatürk’e inancının ne kadar kuvvetli olduğunun bir göstergesiydi.
Bu haykırış, “bedrin aslanları kadar şanlı Asım’ın nesli’nin” namusu saydığı vatanına sahip çıkışının sesiydi.
Bu haykırış, batı emperyalizmine karşı Türk milletinin tarihin her döneminde karşı koyduğu ruh ve mücadele azminin taçlanması ve “Çanakkale geçilmez” vecizesiyle beyinlere nakşedilmesidir.
19. asrın başlarında ki emellerinden hala vazgeçmemiş olan emperyalist güçler günümüzde iç ve dış mihrakları kullanarak, etnik köken ve mezhep ayrılıkları, dini duyguların istismarı ve terör belası ile cennet vatanımızı karmaşaya sürükleyip hayallerine ulaşma peşindeler. Bu hayalperestler şunu unutmasınlar ki tarihin her döneminde “bir hilal için ne güneşler batıran” bu millet bu günde hilali için hiç çekinmeden güneşler batırmaya devam edecektir. Milli birlik ve beraberlik ile tüm güçlükleri yenebileceğini göstermiş olan bu milleti bugün birbirinden koparmaya çalışanlar olduğu gibi yarında olmaya devam edecektir. Ancak Çanakkale’nin büyük komutanı ulu önder Atatürk’ün izinde onun ilkelerine bağlı bu milleti parçalamaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Büyük önderin dediği gibi söz konusu vatan olduğunda gerisi daima teferruatta kalacaktır.
Dün Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da olduğu gibi bugünde vatan için can verme sırrına eren aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, kahraman gazilerimizi de şükranla yâd ediyorum.
“Tarihin dilinden düşmez bu destan,
Nehirler gazidir, dağlar kahraman,
Her taşı yakut olan bu vatan,
Can verme sırrına erenlerindir.”

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest