SİNEKLER GELMEDEN!!!

Türkiye; geçtiğimiz hafta sokağa çıkma yasağı ve arkasından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasını tartıştı.
COVİD 19’u bile geride bırakan süreçte sosyal medya yıkıldı.. İstifa kabul edilmesin tweetleri, facebook sayfaları derken haftaya infaz yasasındaki değişiklikleri tartışarak girdik…
Türkiye de gündem COVİD kadar hızlı değişim gösteriyor…
Geçtiğimiz hafta sonu başlatılan sokağa çıkma yasağı önümüzdeki haftada devam edecek..
Bu durum sosyal medyaya ve mizahçılara yeni bir malzeme verirken eleştirileri de beraberinde getirdi. Sokağa çıkma yasağının topyekün verilmesi gerektiğini savunan bir kesim diğer yanda ise ekonomik kaygılarla sürecin kontrollü gitmesini isteyen bir yapı oluştu..
Bu sokağa çıkma yasağında akılları zorlayan ve mizahçılara konu edinen olay şudur; hafta içi Corona efendi çok yorulduğundan mütevellit hafta sonu tatili mi gerekiyor!
Yoksa hafta sonu piknik alanlarının açık olması, gezilere insanımızın çıkyor olması nedeni ile mi bu yasak uygulanıyor?
Sebebi ne olursa olsun ekonomik bir çıkmaza doğru sürüklendiğimiz gerçeğini hiç bir şey değiştirmiyor….
Bu salgınla ilgili olarak özellikle sivrisineğin bol olduğu bizim gibi yerleşim yerlerinde ise başka bir problem daha var!
Sivrisinekler bu virüsün yayılmasında etkili mi?
Ya da bu konu ile ilgili bilimsel bir araştırma yapıldı mı?
Sivrisineklerin ortaya çıkması salgının yayılmasına etki edecek mi?
Sivrisineklerin yumurta, larva, pupa ve ergin olmak üzere dört farklı yaşam evresi geçirdikleri bilinmektedir. Bu canlılar Dang humması, sıtma, Zika ateşi ve Batı Nil ateşi gibi hastalıklar ve etkenlerini dünya üzerinde yayarak yüzbinlerce insanın ölümüne neden oldukları çeşitli araştırmalarla ortaya konulmuştur…
Kısa bir süre sonra bölgemizde ortaya çıkacak olan sivrisineklerin COVİD 19’un yayılmasına nasıl bir etkisi olacaktır? Kan yolu ile bulaşması sivrisineklerin virüsü taşıyarak yayılmasına yol açması mümkün müdür?
Bununla ilgili olarak yerel yönetimler nasıl bir çaba sarf etmekte konunun uzmanları ile bu süreç takip edilmekte midir?
Bana kalırsa bununla ilgili herhangi bir çalışma yapılmıyor.
Bu hassas dönemde bu virüs geçmiş zamandaki virüsler gibi sivrisinekle yayılırsa asıl felaketi o zaman yaşayabiliriz.
İşte o nedenle bu gün bas bas bağıranlar hükümete destek olanlar sokağa çıkma yasağının geniş kapsamlı kapsayıcı uygulanmamasının bedelini bu süreçte yaşayabilir. Toplum olarak bağışıklık sistemimize terk edilen virüste sivrisineklerle aramıza sosyal mesafeyi koyma şansımız kalmaz!!!
İşte salgını yayılmadan önlemek geniş kapsamlı izolasyonu sağlamanın tek yolu dünyanın uyguladığı kapsayıcı yasaklar!!! Oysa bizde 65 yaş evde, 20 yaş altı evde orta yaş işte, görevde akşam hep bir arada.. Virüs bir an dalgınlığın sonucu tüm evde…
Hafta içi yoğun bir mesai yapan Corona hafta sonu tatili hak ediyor ama devletin kasasının boş olması bağışlarla toplanan paranın yeterli gelmemesi ve ekonomik sebepler maalesef orta yaş grubunu çalışmaya itiyor..
Şimdilik tek sevindirici açıklama DSÖ(Dünya Sağlık Örgütü)nden geldi…
DSÖ’den yapılan açıklamada, corona virüsün sivrisinekler ya da diğer haşareler aracılığıyla insana bulaştığı yönünde veri olmadığı belirtiliyor… DSÖ verilerine göre Corona efendi DSÖ verilerine göre “Yeni tip corona virüs (Covid-19) bir solunum yolu virüsüdür. İnsanların öksürmesi ya da hapşırmasıyla bulaşabilir. Ya da bir yüzeyin üzerinde insanların ellerine bulaştıktan sonra, o elin ağız ya da buruna götürülmesi yoluyla bulaşabilir” diyor…
Şimdilik sorun görülmüyor.. Velakin; bu duruma karşılık yine de yerel yönetimler işi şansa bırakmamalı her gün yeni bir mutasyonla insanoğlu’nun karşısına çıkan Corona mücadelesi kapsamında sivrisinekle mücadelesini lavra döneminde başlatmalıdır. Belki topyekün bir başarı elde edilemez ama en azından tedbir almak işi şansa bırakmamak adına önemlidir diye düşünüyorum.
Velhasıl orta yaş çalışıyor, genç yaşlı evde seni bekliyor, sosyal mesafeyi koru, evde kal deniliyor amma ekonomik gerçekler dışarıyı zorluyor…

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest