NİCE YÜZYILLARA…

23 Nisan 2020…
Türkiye Büyük Millet Meclisi 100 yaşında…
Bu vesile ile Dünya’da başka bir örneği bulunmayan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını içinde bulunduğumuz şartlar itibariyle biraz burukda olsak coşkuyla kutlayacağız. Milletimizin bağımsızlığa olan inancıyla, çocuklarımızın geleceğe dair umutlarıyla…
23 Nisan, Türkiye Cumhuriyetinin temelini oluşturan önemli bir gündür. Bu günün tarihi bir yıldönümü olmasından öte bir anlamı, bir başka özelliği de: Ulusal egemenlik bayramı olarak kutlanan bugünün, Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmesidir.
Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, yarınlarımızın güvencesi çocuklarımıza hediye ettiği 23 Nisan Çocuk Bayramı, aynı zamanda tüm Dünya çocuklarının bayramı olması özelliği ile bu alanda hem dünyada bir ilki oluşturmakta, hem de geleceğin nesillerine, atamızın verdiği önemi ifade etmektedir. Bu anlamda dünya tarihinde dahi çocuklara Atatürk ölçeğinde önem ve değer veren, onları Atatürk kadar ciddiye alan bir başka lider yoktur.
Atatürk’e göre “yarının büyükleri olacak”, geleceğimizin teminatı çocuklarımız egemenliğin halka verildiği bu günü bayram coşkusu içinde kutlarken bayramını paylaştığı diğer milletlerin çocukları ile de yeryüzünde barış ve kardeşliğin tohumlarını yeşertmeye çalışmaktadır. Gelecekte her ne konumda olursa olsun dünya düzeni içinde yer alacak çocuklarımızı yine O’nun ifadesiyle “düşüncelerini hiç çekinmeden açıkça ifade etmeye, içten inandıklarını savunmaya, buna karşılık da, başkalarının samimî düşüncelerine saygı beslemeye alıştırmalıyız. Aynı zamanda onların temiz yüreklerinde yurt, ulus, aile ve yurttaş sevgisiyle beraber doğruya, iyiye ve güzel şeylere karşı sevgi ve ilgi uyandırmaya çalışmalıyız. Bunlar, çocuk terbiyesinde ana kucağından, en yüksek eğitim ocağına kadar her yerde, her zaman üzerinde durulacak önemli noktalardır. Ancak bu suretledir ki, çocuklarımız memlekete yararlı bir vatandaş ve mükemmel birer insan olurlar.”
Özellikle ülkemize, devletimize ve milletimize yönelik bölücü ve yıkıcı faaliyetler karşısında, her zamankinden daha fazla birliğimize ve bütünlüğümüze sahip çıkma mecburiyetinde olduğumuz açıktır. “Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize tahsilin hududu ne olursa olsun, en evvel, her şeyden evvel Türkiye’nin istiklaline, temel benliğine, milli geleneklerine düşman olan unsurlarla mücadele etmek gereği öğretilmelidir” diyen Baş Öğretmen Atatürk’ün yolunda anne babalar ve eğitimciler olarak bayramları bu şuur ve düşünce içerisinde değerlendirmek durumundayız. Bu günün büyükleri olarak, sonraki kuşaklara daha iyi bir Türkiye bırakmak durumunda ve sorumluluğundayız. Bu, ülkemize ve yarının büyükleri çocuklarımıza olan en temel görevimizdir.
Sevgili Çocuklar!
Bu bayramı sizlere armağan eden Atatürk’ün; “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz” ifadesinde olduğu gibi gelecekteki beklentimizi boşa çıkarmamak için bugün yapmanız gereken tek şey “çok çalışmaktır.”
Aziz milletimizin ve tüm Dünya çocuklarının bayramını kutlarken, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kanlarıyla bu toprakların bize vatan olmasını sağlayan bütün şehitlerimizi ve kahraman Gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla yad ediyor, tüm dünyayı etkisine alan bu zor günlerin bir an önce atlatılarak çocukların özgürce, gönüllerince bayram yapabileceği günlere ulaşmayı temenni ediyorum.
23 Nisan akşamı başlayacak olan mübarek Ramazan ayının da hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum…

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest