ÇELTİK SUYU GÖZLÜYOR, ÜRETİCİ ÇARE GÖZLÜYOR!

  2020 yılı salgın hastalık ve depremlerle konuşulurken tarımdaki kuraklıkta kendini hissettirmeye başladı. Durağan Toprak su Kooperatifi başkanı Mehmet Ali Yiğit ve Ziraat Odası Başkanı Enver Yeğin yaptıkları açıklamada Mayıs ayında da yeterli yağmur alınamaması durumunda çeltik üreticisinin çok zor durumda kalacağını ifade ettiler. Durağan’daki çeltik üreticisinin arazisini besleyen gölet ve Gökırmak’ta yeterli suyun olmadığının altını çizen ve gazetemize konuşan başkanlar; “Bu yıl kış mevsiminin kurak geçmesi yer altı sularında azalmaya sebep oldu. Nisan ayından beklenen yağmurların da gelmemesi ile birlikte kuraklık kendini hissettirmeye başlarken keşanların çekilmesi suların tutulmaya başlaması birlikte oldukça zor bir süreç başlayacağını da gösterdi” dedi.
Geçtiğimiz günlerde İkiz göletleri besleyen su kaynaklarının zamanına yapılamayan kamulaştırma nedeni ile göleti beslemediğine ve suyun boşa aktığına dikkat çekmişlerdi. Kooperatif söz konusu tarlayı kendi kaynakları ile kiralayarak sorunu çözmüş ve suyun kanala verilmesine sağlamıştı. Bu kez de yaşanan kuraklık dere yataklarını kurutması ile Göletteki su seviyesi oldukça aşağılara inmesi 1200 dönüm araziyi ekilemez hale getirmek üzere. Kamulaştırmanın geciktiğine dikkat çekerek su kıtlığına işaret eden Toprak su Kooperatifi Başkanı Mehmet Ali Yiğit ve Ziraat Odası Başkanı Enver Yeğin şimdi de yaşanan kuraklığa ve su kıtlığına dikkat çekerek Durağan Kaymakamlığı Çeltik ekim komisyon başkanlığına, DSİ Müdürlüğüne ve Gıda ve Tarım Hayvancılık Müdürlüğüne yazılar yazarak su soruna dikkat çektiler.
Kurumlarla gerekli yazışmalar yapılırken suyu kullanan tüm köy muhtarlarına da suyla ilgili uyarılar ve verimli kullanılması hususunda yazılı bilgi verildiğini ifade ettiler. Üreticilerin temsilcileri yaptıkları açıklamada; “DSİ’nin kurduğu Sondaj elektrik bedellerinin ödeyecek güç köylüde kalmadı. Üreticiyi özel sektörün insafına bırakmasınlar. Devletimiz üreticisine sahip çıksın. Ekilen mahsul zaten maliyetler karşılamakta zorlanıyor. Kuraklık nedeniyle oluşacak ekstra maliyet ya da zarar zaten zor durumda çeltik üreticisini tamamen üretemez hale getirir. Kooperatif olarak çalıştırdığımız kanal işçilerinin parasını ödeyemez hale geldik. Üretici tarlasını ekmiyor ya da parasını ödeyemiyor. Geçimi sadece çeltik olan üretici çok zor durumda. Çeltikte su olmadan üretim gerçekleşmiyor. Bir çözüm bulunsun su kaynakları verimli kullanılsın, dinamolardaki elektrik bedellerini devlet karşılasın. Cumhurbaşkanımız ‘ekilmedik yer kalmasın’ diyor ama kimse derdimize de derman olmuyor, çözüm yollarını zorlamıyor. Bizler ekeceğiz, masraf edeceğiz ama karşılığını alamazsak biz ne olacağız? Üretici vatandaş bunu düşünüyor. Karayazı ve Karacaören mevkiindeki tarlaların ekilmemesi yada susuzluk nedeni ile zarara uğraması halinde Durağan 700 tona yakın çeltik zararı ile karşılaşıyor ve bu durum hem üreticiyi hem de Durağan ekonomisin perişan eder.
DSİ şu an kullanılmayan ve suyu bulunan Yassıalan Göletindeki suyu salarak İkiz göletleri besleyerek Karayazi ve Karacaören mevkiindeki arazilere can suyu getirebilir. Diğer yandan Gökırmak’ta yaşanan su sıkıntısını da Asarcık ve Dodurga barajı ile Gökırmak su yönünden beslenerek bu kısımda ki çeltik üreticisinin tarlalarında yaşanması muhtemel su sorununa çözüm bulunabilir. Biz konulardaki taleplerimi yetkili birimlere ilettik. Yerel ve siyasi iktidar temsilcilerinden de ilçeye yapılan arıtmadan boşa akan suyun ikiz göletlere basılarak göletteki su seviyesinin yükselmesine katkı sunmalarını bekliyoruz. Gıda ve Tarım hayvancılık Müdürlüğüne de durumumuzu anlatan yazı yazdık. Bu sezon çeltik üreticisi gerekli tedbirler zamanında alınmaz ise çok zorlanacak. Su kıtlığı bir çok üreticiyi perişan edecek, komşu arsa sahipleri ile karşı karşıya getirecek. Zor durumda kalan çeltik üreticisine bu dönemde ektiği tarlaların kayıt altına alınarak zarara uğraması halinde hibe desteklerle desteklenmesinin mağduriyetinin giderilmesi geleceğimizi adına oldukça önemli. Yapılan tarım sigortaları hiç bir işe yaramıyor: Vatandaş sadece prosedürü yerine getiriyor. Sigortanın karşıladıkları var karşılamadıkları var, bu durum üreticiyi oldukça mağdur ediyor. Yetkilileri; ilçenin geçim kaynağına etki edecek çeltik üretimini zora sokacak bu süreçte çeltik üreticisine destek olmaya çağırıyoruz” diyerek su kıtlığına dikkat çektiler.

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest