DAVAR VERGİSİ!

DAVAR VERGİSİ!

Evet davar vergimiz de oldu.
Koyun, keçi, sığır, öküz!..
Hayvan otlatmak paralı oldu..
Topraktan biten ota, o ottan beslenen hayvanın adım attığı her yer ücretli olmuş da meğer milletin haberi yokmuş. Sığırlara(!) samanın bile ithal alındığı ülkede can çekişen çiftçilik ve hayvancılığın tamamen öldürülmek istendiği açıkça görülüyor. Zira resmi olarak uygulanan ve yürürlüğe konulan genelgeler de merada, yaylada, otlak yerlerde hayvan otlatmak zorunlu ücrete tabi oldu. Kırklareli’nde hayvancılıkla geçinen çiftçinin maliyetlerine hayvan otlatma bedelleri eklendiği valiliğin resmi açıklamasıyla duyuruldu. Yayımlanan genelge de görüldüğü üzere hayvancılık yaparak geçimini sağlayan çiftçilerin merada, yaylada hayvan otlatması ücrete tabi olacağı yönünde. Uygulamanın ise bayram sonrası yürürlüğe girecek olması. Valiliğin resmi sitesi alınan kararı, “Merada hayvan otlatma bedellerinin büyükbaş hayvan başına 10,00 TL ve küçükbaş hayvan başına 2,25 TL, otlatma hakkının üstünde hayvan otlatanlardan alınacak ceza bedelinin ise her fazla hayvan için üç katı olarak belirlenmiştir” diye paylaştı.

Adalet herkese lazım!

Adalet ölürse devletin ayağı topallar..
İçimizi daraltan görüntülerle, “Bu da mı oldu?” dedirten haberlerle yine bir hafta daha geçirdik. Eski bayramlara hasret, buruk bir Ramazan bayramı idrak ettik. Hiç kimsenin bir araya gelemediği, selamlaşamadığı, sarılamadığı, küçüklerin büyüklerinin ellerini öpemediği, büyüklerin de küçüklerini sevindiremediği, güven ve huzur veren duyguların kaybolup gittiği bir bayram sürecinde istenmeyen görüntüler yaşandı. Saygının, sevginin, adaletin, sabrın, hakkın, hukukun, tahammülün, hürmetin, eğitimin olmadığı yerde bu görüntülerin yaşanıyor olması toplumu ayakta tutan direklerin çöktüğünü ifade eder. İlk olarak Çorlu’da ortaya çıkan şidddet görüntülerinde polisin evinin bahçesinde oturan bir vatandaşı sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle başlayan sözlü atışma ve müdahalesi, sonrasında sırasıyla Kadıköy’de kurye tartışması, akabinde Zeytinburnu, Eyüp ve diğerleri. Sanki eş zamanlı bir kasıt yapılırcasına halkla polis karşı karşıya getirilmek istendi. Çorlu’da kendi halinde zararsız biri olduğu bilinen ve mahalle sakinleri tarafından da her kesimin böyle tarif ettiği 70 yaşındaki Dursun Sarıca’ya yapılanlar adeta yüreklerimizi burktu. Polisine, askerine sahip çıkan insanların polis ve asker düşmanı yapılarla karıştırılması, sapla samanın ayırt edilmemesi vicdanları rahatsız etmesinden ötürü olaya karışan polislerin şahsi hareketlerine kamuoyunda tepkiler gösterildi. Şanlı geçmişimize sahip o üniformaya yakışmayan görüntülere Tekirdağ Valiliği yaptığı açıklamayla biraz olsun toplumun tepkisini dindirdi ve rahatlattı. Herkesin ortak görüşü de olayın bu süreçten sonra her yönüyle daha ayrıntılı araştırılmasıdır.

Corona paraları nerede peki?

Devlete borcu olan yandaş zenginlerin vergi borçlarını sıfırlayıp vatandaşın sırtına bir vergi daha bindirmeyi hangi kitaba uyduruyorsunuz? 1000’de 2 olan vergi %1’e çıkarıldı. Önceki günlerde “Yeni bir gönül seferberliği başlatıyoruz” denilmişti. Bazı vatandaşlar virüs boyu toplanan milyonlar ne oldu? diye sorabildi. Suyunu mu çekti? dediler. Bayramda bile vatandaşına kazık atan adam nasıl bir insan olabilir? diyen de oldu. Ve buna inanan nasıl bir müslüman olabilir? diyen de. “Çocuğumun ömrümü alıp ona versin” diyenler de var. Hak ediyorlarmış aslında. Biz ise boşuna yazıp duruyormuşuz. Ne kadar anlatırsan anlat, yazarsan yaz, ülkenin içinde olduğu durumu sinek kadar yetkisi olmayana bağlayan milyonlarca kişi var. Bayramda imzalanan kararnameyle artık doları olana, altını olana da ciddi ciddi vergi geldi. Bundan sonra 100 doların 1 doları, 100 gram altının 1 gramı vergi olarak kesilecek. Bayram sonrası insanların öfkesini bastırmak, enkazı lafla ötelemek için de devlet gücünü ve medya gücünü kullanarak mukaddesat üzerinden yeni mağduriyetleri piyasaya sürecekler diye de yeni algılar da akıllara gelmiyor değil.

       Ali Osman ÖNDER

Başa dön tuşu