DİKKAT! YENİ NORMAL

Sonunda o gün geldi çattı! Koronavirüs nedeniyle uzun süredir evlerimize adeta hapsolmuştuk. Türkiye’de bugünden itibaren Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında getirilen kısıtlamalar büyük oranda kaldırılıyor. Bugünden itibaren ‘Yeni Normal’ dönemine geçiyoruz. Ancak maske, sosyal mesafe ve hijyene dikkat etmek şart. Restoran, kafe, çay bahçeleri, spor salonları, plajlar yeniden açılıyor, kamu normal mesaiye dönüyor. Şehirlerarası seyahat kısıtlaması kalkarken, THY de iç hat seferlerine başlıyor.
Sosyal ve ekonomik hayatın canlanması için kısıtlamalar kaldırılırken 18 yaş altında ve 65 yaş üstü vatandaşların kısıtlılıkları devam ediyor. 18 yaş altındakiler Çarşamba ve Cuma günleri 14-20 saatleri arası, 65 yaş üstü ise Pazar günleri aynı saatler arası dışarı çıkabilecek.
Bir uyarı da benden olsun…
Yeni Normal, normale dönmeden ne tedbirleri elden bırakın ne de kısıtlamaları yok sayın. Yoksa hem canınızı hem paranızı riske atarsınız…

Tek Millet, İki Devlet
Bakü’de 25 Şubat’ta imzalanan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Karşılıklı Vize Muafiyetine Dair Anlaşma’nın yürürlüğe girmesi hakkında karar Resmi Gazete’de yer aldı.
Buna göre, her bir ülkenin vatandaşı diğer tarafın ülkesine girmek, transit geçmek ve geçici olarak kalmak için kendi ülkelerinin ulusal mevzuatlarının imkân verdiği azami kalış süreleri saklı kalmak kaydıyla 90 gün süreyle vize alma yükümlülüğünden muaf tutulacak.
Her iki ülkede yaşayan aynı milletin evlatlarına hayırlı olsun. Tek millet iki devlet ifadesi böylece gerçekçi bir anlam kazanmış oldu.
Enflasyon Gerçeği
TÜİK tarafından Mayıs ayı enflasyonu aylık ve yıllık baz da açıklandı. Tüketici fiyat endeksinde (TÜFE) 2020 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1,36, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 11,39 artış gerçekleştiğini açıkladı. Yıllık enflasyon Nisan ayında yüzde 10,94, geçen yıl Mayıs ayında ise yüzde 18,71 seviyesindeydi.
Rakamların gerçekliği her dönem tartışılır olmuştur. Açıklanan ile yaşanan arasındaki farkı resmi belgeler değil günlük hayatın içinde geçim mücadelesi verenler hem hisseder hem de bilirler.
TÜİK verilerinin detaylarına baktığınızda Mayıs ayında giyimde artış %7 olurken, gıdada artış ise % 0.2 olmuş. Resmi belgelere bakarsanız millet pandemi günlerinde evde kalırken güzel güzel giyinip az ve öz beslenmiş. Ramazanın etkisidir diyenler çıkacaktır. Ancak her yıl Ramazan dolayısıyla gıda da artışlar olduğu gerçeğini de unutmamak lazım…

Mekanı Cennet Olsun
Hayatına sığdırdığı şampiyonlukların yanı sıra ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadele de efsane olmuş Muhammed Ali’nin vefatının 4. yıldönümü bugün. Azmi, kararlılığı ve başarılarıyla tüm insanlığa ilham kaynağı olmuş bu örnek sporcuyu rahmetle anıyorum. Mekanı cennet olsun…
O’nun bir sözü ile sonlandıralım yazıyı; “Önyargı, karanlıkta kalmış olmaktan kaynaklanır. Gün ışığı onu arındırır.”

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest