DUTLUCA CAMİİ, DUTLUCA YAŞAMALI!

Dutluca olan köy ismini Yeşilyurt olarak değiştiren Dutluca ahalisi, tarihi kayıtlarda Dutluca Camii’nin 300 yıllık geçmişi ile ortaya çıkması ve isminin Dutluca Camii olarak tescil edilmesi ve restorasyonun yapılmasından sonra 2 isme sahip oldu. Tarihi ile tezatlık yaşayan ve Dutluca Camii ismi ile kültürel mirasımıza giren Yeşilyurt’taki Dutluca Camii’nin bulunduğu köy kayıtlarda Dutluca köyü olarak yer alıyordu. Dutluca köyü olarak bilinen ve köy halkının isteği üzerine ismini Yeşilyurt olarak değiştiren Dutluca,Osmanlı kayıtlarındaki tarihi camiinin ortaya çıkması ile 2 isimle anılır oldu; Dutluca camii ve Yeşilyurt köyü.
2009 yılında Gazi Üniversitesi Prof. Dr. Halit Çal’ın Osmanlı vakıf kayıtlı tarihi camiileri araştırmak üzere Durağan’a gelmesi ile başlayan süreçte gazetemiz imtiyaz sahibi Mustafa Eker’le köyleri gezmiş ve Yeşilyurt köyünde yıkılmak üzere olan ve yıkım kararı çıkartılan tarihi camii ile ilgili haberler üzerine yıkımdan vazgeçilmişti. 2009 – 2013 yılları arasında 3 kez yıkım kararı çıkartılan Dutluca camii’nin yıkılmaması için büyük mücadele veren gazetemiz imtiyaz sahibi Mustafa Eker, Prof. Dr. Halit Çal’ın Osmanlı vakıf kayıtlarını göndermesi ile dönemin Durağan kaymakamı Davut Düzgün ve Sinop Valisi Dr. Ahmet Cengiz’in girişimleri ile

yıkımdan kurtularak 17.01.2013 tarih ve 749 sayılı kararı ile 1. Dereceden koruma altına alınarak tescil edilmişti.
2018/278077 ihale kayıt no’su ile 22.06.2018 tarihinde ihaleye çıkan ve daha sonra ek bütçe ile yenilenen yaklaşık 1.5 milyon(trilyon) TL bedelle ihale edilen Dutluca Camii Durağan’ın tek vakıf özelliğiyle restore edilen tarihi camiisi olması ile dikkat çekiyor.
Aslına uygun olarak restore edilen camiinin pirket yapısı ve Musa oğlu Ahmet usta tarafından yapılan kapısı, 1812 tarihine kadar uzanan tarihi ile vakıf kayıtlarında yer alıyor. Dutluca Camii; tarihin mistik kokusu , doğal güzelliği ve Durağan’ın tek vakıf eseri camiisi tarih severleri bekliyor.

İSİM DEĞİŞİKLİĞİ ŞART OLMUŞTUR

CHP Durağan İlçe Başkanı Mustafa EKER’de Yeşilyurt olarak adlandırılan ama tarihte Dutluca olarak tescillenen köyün ismininde aslına uygun olarak değiştirilmesini istedi.Halen Yeşilyurt Köyü olarak kayıtlarda olan köyün Dutluca köyü olarak değiştirilmesi Durağan tarihine yapılacak en büyük katkı olacağını belirten EKER; “ Dutluca Camii tarihte olduğu gibi Dutluca köyü, Dutluca Camii olarak yaşamalıdır. Tarihin kayıtlarında Dutluca olarak geçen ve bu yüzyıla kadar Dutluca köyü, Dutluca camii olarak bilinen bu camii kültürel miras listemizde yer alırken ayrı bir köy ismi ile anılmayı hak etmiyor. Bu nedenle gelecekte basılacak kitaplarda broşürlerde geçmişi yâd eden ve yol gösteren tüm rehberlerde, Dutluca Camii, Dutluca köyü ile birlikte anılmalıdır. Bununla ilgili olarak köy ahalisinin ve yetkili birimlerin gecikmeden bu isim değişikliğini yaparak tarihin akışını bozmamalarını Durağan’ın geçmişine sahip çıkmaları açısından bu isim değişikliğinin önemli olduğunu ve bu sürecin geciktiğini düşünüyorum” dedi.

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest