HABERİMİZ; BOYABAT BELEDİYESİNİN İHALESİNİ İPTAL ETTİRİRKEN FİRMAYI DA YASAKLI HALE GETİRMİŞ….

5 Aralık 2019 tarihLİ 669 sayılı gazetemizde yer alan AK’DEMİR’E KIY’AK’ MI? Manşetli haberimiz Boyabat’ta gündem yaratmıştı. Boyabat kamuoyunda ihale ile ilgili sorular cevap bulamazken Boyabat Belediyesi çok acele bir kararla EKAP üzerinden geriye dönük olarak ihaleyi iptal etmişti. Bu süreçle ilgili olarak İYİ Parti belediye meclis üyeleri ihaleye tepki göstermiş, basına deklare ettikleri yazılı soru önergesi vererek ihaleyi meclis gündemine taşımışlardı. Aradan geçen sürede İYİ Parti’nin yazılı soru önergesinin akıbeti ve cevap alıp almadıkları bile belli değilken Boyabat’ta yayın yapan yerel siteler haberimizi kaynak göstererek ihale süreci ve sonrasını tekrar gündeme getirdiler.
Boyabat Belediyesi’nde ne olmuştu?


5393 sayılı Kanunun 28. maddesinde yer alan “Belediye başkanı görevi süresince ve görevinin sona ermesinden itibaren iki yıl süreyle, meclis üyeleri ise görevleri süresince ve görevlerinin sona ermesinden itibaren bir yıl süreyle, belediye ve bağlı kuruluşlarına karşı doğrudan doğruya veya dolaylı olarak taahhüde giremez, komisyonculuk ve temsilcilik yapamaz” yasasına rağmen ihalenin belediye meclis üyesinin şirketine verilmesi eleştirmiş, konuyu kamuyoyunun dikkatine sunmuştuk.
Haberimiz üzerine Ak Parti Belediye meclis üyesi Z.Akdemir ve eşin M. Akdemir’e ait ‘YIL-SAM ELEKTRİK ELEKTRONİK BİLGİSAYAR GÜVENLİK SİSTEMLERİ SANAYİİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ’ne pazarlık usulü ile verilen 200.950.00 TL bedelli ‘Dalgıç Pompa ve Motorların Periyodik bakımı’ ihalesi Boyabat’ta tartışmaların odağına oturmuştu.
Haberler üzerine ihale iptal edilirken, Boyabat belediyesinin sessiz kalması bir açıklama yapmaması dikkat çekmişti.
Boyabat’ta yayın yapan ‘boyabathabergazetesi.com’ ve ‘boyabatgazetesi.com’ adlı internet siteleri haberimizi tekrar gündeme taşıdı. Haberimiz üzerine Boyabat belediyesi ihaleyi iptal ederken şirketin Kamu İhale Kurumu tarafından 1 yıl süre ile ihalelere girme yasağı aldığı ortaya çıktı. Kamu İhale Kurumu sitesinde yasaklılar listesine girdiği görülen şirketi ve belediyeyi Boyabat Haber siteleri gazetemizin haberini kaynak göstererek tekrar gündeme taşıdılar. Haber sitelerinin yayınladığı belgeye göre şirket Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 02.01.2020 tarihinden başlamak üzere 02.01.2021 tarihine kadar 4734 kapsamındaki tüm ihalelerden yasaklı hale geldiği görülüyor.
Site gazetemizin haber resmine de yer vererek ; “Gazeteciye Cevap Yetiştireceğine, Bu İhalede Neler Oldu Siz Ona Cevap Verin!” sözleri ile yüklendi. Haberde şu sorulara cevap istediler; “Boyabat kamuoyu adına soruyoruz;

Bu ihaleyi inceleyen ve yapan komisyon hakkında herhangi bir adli ya da idari işlem yapıldı mı?
Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın suç olarak gördüğü ve firmayı yasaklı kıldığı bu ihale sonrası, Boyabat belediye başkanı firma hakkında suç duyurusunda bulundu mu?
Çevre Şehircilik Bakanlığı yasakladığı ve EKAP’ta kamu davasına dönüşmesi gereken bu ihale ilgili olarak Boyabat Belediye başkanlığınca yapılan bir inceleme söz konusu mudur?
Yapılan usulsüz ihale sonrası, yasaklı hale gelen firmaya bu işle ilgili Boyabat Belediyesi tarafından herhangi bir adla bir ödeme yapıldı mı?
Bir aylık bir süre ile yapılan ihale de Boyabat belediyesi, Dalgıç Pompa ve Motorların Periyodik Bakım ve Onarımı Hizmet Alımını tekrar yaptı mı, yoksa bakım ve onarım işi yasaklı firma tarafından ihalesiz mi yapıldı?
Bu hizmet alımı bu kadar acil ise dalgıç ve pompaların bakım işlemi ne oldu?
Boyabat belediye başkanı gazetecilere cevap yetiştirene kadar öncelikle yasa dışı yapılan bu ihale ile ilgili sorularımıza cevap vererek Boyabat kamuoyunu aydınlatması gerekmez mi?
Bu ihale nedeni ile yasaklı hale gelen ve suç olduğu tescillenen ihalede komisyon mu hata yaptı?
İşin daha vahimi yoksa ihalenin firmaya verilmesi talimatla mı yapıldı? Sorularını yöneltirken;
Kamu adına bu usulsuz ihale ve sonrasında olanlar ile ilgili soruşturmayı kim yapacak?
Bu usulsüz ihale ile ilgili kamu davası açıldı mı, açılacak mı? diye sorması dikkat çekti.

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest