SİNOP VALİLİK BİNASI EKİM AYINDA TAŞINIYOR

AK Parti Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş, Sinop Meydan Projesi kapsamında valilik ve belediye binalarının bir kaç aya kadar boşaltılarak yıkımın başlayacağını söyledi. Maviş tarih verdi: “Valilik binası 1 Ekim itibariyle boşaltılacak” dedi.
AK Parti Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş, Vitrinhaber Gazetesi’nin canlı yayınına konuk oldu. Gazeteci Serhat Özşahin’e devam eden projeler hakkında bilgi veren Maviş, Sinop’un en önemli vizyon projelerinden Sinop Meydan Projesi ve Cezaevi Restorasyonu ile ilgili konuştu.

Sinop Valilik binası Ekim ayında taşınıyor - Vitrin Haber

CEZAEVİ RESTORASYONU 18 AYDA TAMAMLANACAK
Tarihi Cezaevinde restorasyon çalışmalarının başladığını dile getiren Maviş, restorasyonun 18 ay içinde tamamlanacağını dile getirdi.
Maviş: “Bu şehir gerçekten Allah’ın bize bir hediyesi. Sinop bir kültür, medeniyet ve tarih şehri. Bizde Sinop’un saklı kalmış bu hazinesini milletimizin, hemşehrilerimizin ve Sinop’u ziyaret eden herkesin görebileceği şekilde ortaya çıkartmak için bütün gücümüzle çalışıyoruz. En önemli güzelliklerimizden bir tanesi Tarihi Sinop Cezaevi. Tabi cezaevi olmadan önce uzun yıllar önce Selçuklu ve Osmanlılara tersane olarak hizmet etmiş

şuanda ki Tarihi Cezaevimizde restorasyon çalışmalarımız başladı. 2 gün önce müteahhit firmanın temsilcisi arkadaşlarımızla birlikte cezaevinde yapılacak çalışmaları yerinde inceledik. İnşallah 18 ay içerisinde gerçekten Sinop’umuzun en kıymetli eserlerinden birisi olan Tarihi Cezaevimizin restorasyonu tamamlanmış olacak” dedi.

SİNOP MEYDAN PROJESİ BÜYÜK BİR REKREASYON PROJESİ
Sinop Meydan projesi kapsamında yıkımların yakında başlayacağını kaydeden Dr. Nazım Maviş sözlerini şöyle sürdürdü: “Bütün Sinopluları heyecanlandırdığını düşündüğüm ikinci büyük projemizde Sinop Meydan Projemizdi. Tabi Meydan Projesi dediğimiz çalışma sadece bir projeden ibaret bir proje değil.
Meydan projesi, yeni bir hükümet konağının yapılmasını, yeni bir adliye binasının yapılmasını, surların önünün açılmasını, tarihi surların restorasyonunun yapılmasını, Atatürk Caddesi üzerindeki binaların cephe giydirmelerinin yapılmasını, orada bulunan esnaflarımızın da mağdur olmayacağı şekilde bir çarşının yapılmasını içeren büyük bir rekreasyon projesi. İnşallah Çevre Bakanımız sayın Murat Kurum’un titiz takibi ile birlikte Sinopluların teşvik ve tazyiki ile birlikte Meydan Projesi ile ilgili çok güzel adımlar atıldı.

VALİLİK VE BELEDİYE BİNASINDA YIKIM BAŞLIYOR
Sayın valimiz kararlı ve güçlü bir şekildeki bu konudaki çalışmaları yakından takip ediyor. 1 Ekim gibi mevcut Valilik binamız, yeni bir Valilik binamızın yapımı beklenilmeden, bulunan kamu kurumlarımızın binasına taşınmak suretiyle belki de ilk kazmayı Valilik binasından vurarak başlatmış olacağız.
Aynı şekilde Ankara’da da yapmış olduğumuz görüşmede Çevre ve Şehircilik Bakanımızın direktifleri doğrultusunda belediye binasının taşınabileceği bir kamu binasının da tahsis işlemleri başlatıldı. Bir iki aya kadar belediye binasının taşınması sağlanmak suretiyle belediye binasının da yıkımına başlanacak.
Bu arada Jandarma Genel Komutanımız ile sayın bakanımız bir kez daha bizim yanımızda gerekli görüşmeleri yaptı. Jandarma için bir yer tahsisi yapıldı. Jandarma da birkaç ay içerisinde alanı boşaltmış olacak. Böylelikle Sinop Meydan Projesinde tarihi surlar ortaya çıkacak. Yine Ankara ziyaretimiz kapsamında Kültür ve Turizm Bakanımızı ziyaret ederek ortaya çıkan tarihi surların restorasyonunu da görüştük. Böylelikle tarihi surların restorasyonu ile birlikte Sinop muhteşem bir meydan projesine kavuşmuş olacak.

ASKERLİK ŞUBESİ BİNASI YIKILACAK
Tarihi Cezaevinin restorasyonu, eski PTT binasının da Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kitap cafe olarak gençlerin hizmetine sunulması, meydan projemizin yapılması, Dokuzoğlu stadımızında çok hızlı bir şekilde yapımı devam ediyor, TOKİ konutlarının tamamlanması bunların tamamı iki yıl içerisinde Sinop’a kazandırılacak.
Yani TOKİ konutları bitmiş olacak, şehir stadımız, cezaevi restorasyonumuz bitmiş olacak. Cezaevinin karşısındaki Askerlik Şubesi boşaltılarak önündeki modern binalar yıkılıp tarihi bina cezaevi ile birlikte bütünleşik hale getirilecek, Meydan Projesi tamamlanmış olacak. Akabinde de Çevre Yolu ihalesi büyük ihtimalle yapılmış böylelikle Sinop nefes alacak bir kent haline gelmiş olacak.

SİNOP KÜLTÜR ŞEHRİ OLARAK TEKRAR GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR
Bakın bir kalebent şehir diyoruz, etrafı surlarla çevrili bir şehir diyoruz ama maalesef tarihi surlarımızın bir kısmı terkedilmiş şekilde, bir kısmının onarılması lazım. Surların üzerindeki saat kulesi ve saat kulesinin hemen ayağındaki mekan oranında restorasyonunu yine Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile konuştuk.
Cezaevi Projesi konusu ile ilgili şunu da vurgulamak istiyorum. 5 milyon Euro’luk bir hibe almıştık Avrupa Birliğinden. İhale sonunda hibe edilen bu rakamın altında bir kırımla bu ihale bittiği için geride takribi 1.6 milyon Euro’luk bir kısım kaldı. Bu kısmında Avrupa Birliği fonlarına geri dönmesini engelleyerek bu parayı surların restorasyonunda kullanılması için de Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile bir çalışma yürütüyoruz. Muhtemelen kısa süre içinde bu da netleşecek. Dolayısı ile surlar, cezaevi, askerlik şubesi, tarihi PTT binası, Sinop Meydanı bunların hepsi inşallah Sinop’u bir kültür şehri olarak tamamen gün yüzüne çıkartmış olacak”.

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest