GALİÇYA ŞEHİTLERİ İÇİN YOLLARA DÜŞTÜ..

Gazeteci araştırmacı yazar Hamit Puhaloğlu unutulmuş ve şehitliklerin bakım beklediği Galiçya şehitleri için şehir şehir geziyor. Geçtiğimiz hafta gazetemize de uğrayan Puhuloğlu ‘Galiçya şehitlerini unutmayın’ dedi..


Gazetemiz imtiyaz sahibi ve Gazeteci Emin Adıgüzel’le bir süre sohbet eden Puhaloğlu, Galiçya şehitleri ile ilgili oldukça ilginç anekdotlar aktardı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü’nden emekli olduktan sonra ömrünün kalan bölümünü Galiçya şehitlerinin unutulmamasına adadığını söyleyen Puhaloğlu, 2016 yılında akrabalarını görmek için gittiği Lviv’de Galiçya şehitliğini görmesiyle değiştiğini söyledi.
Puhaloğlu, bu gün Galiçya şehitlerinin Hristiyan mezarlıklarında yattığını ifade ederek; “3 bin Kırım Türkünün yaşadığı Lvivde Galiçya şehitlerimizin mezarları başka yerlere taşınmış. Hristiyan mezarlığında yatan şehitlerimiz var ve bunlara kimse sahip çıkmıyor. Onlara üzüldüm üzülüyorum. Bu şehitler özellikle o dönem Kastamonu sancağına bağlı Boyabat- Durağan ve Sinop’un köylerinden bir çoğu… Galiçya’da 487 tanesi kurmay subay, toplam 18 bin askerimiz şehit olmuş. En fazla şehit ise Amasya, Kastamonu sancaklarından İstanbul’a kadar olan bölgeden. Bu askerler çok özel askerler seçilmiş askerler. Bu askerler zamanın özel birlik askerleri, her biri 50 askere bedel. Bu askerler 57 Alayın seçkin askerleri, Galiçya cephesinde büyük başarılar imza atan ve şehit olan bu askerlerimiz için oralarda bir aş evi camii kurulmalı o askerlerimizim mezarları kaderlerine terk edilmemeli” dedi.
Puhaloğlu bu güne kadar illeri gezerek anlatmaya çalıştığı Galiçya şehitlerini şimdi ilçeleri de gezerek tüm yurtta anlatmaya çalıştığını ifade etti.
Puhaloğlu Galiçya şehitlerinin Galiçya gidişleri ile ilgili de şu bilgileri verdi; “ Galiçya Şehitleri 1915 yılında Çanakkale Savaşı’nın bitiminde Enver Paşa’nın emriyle Gelibolu’dan Keşan’a gelip buradan trenlerle Galiçya’ya gönderilmiştir.Bu askerler günümüzdeki bordo bereliler. Askeri yeteneklere sahip, dil bilen ve peyk (günde 140 kilometre yol yürüyebilen) askerlerdir. Bunların yüzde 25’i de hafızdır. Alman Genelkurmayı tarafından seçilen 33 bin askerimiz, Enver Paşa tarafından Almanya ve Macaristan’ın Rusya’ya karşı yürüttüğü savaşta Almanya’ya yardım amaçlı gönderilmiş, bunların 12 bini Lviv tarafında, 6 bini ise Polonya sınırlarında şehit olmuştur. Bu sıralarda Türkiye Süveyş’te, Yemen’de savaşta olduğu için ordu zayıflamaya başlamıştır. Galiçya topraklarında şehit düşen askerlerimizin bazıları yurda dönemeyip o topraklarda kalmıştır. Dönenler Bakü ve Revan’ı kurtarmış, Kurtuluş Savaşı’nda yurdumuzu savunmuşlardır” dedi.

 

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest