ÇELTİKTE HASAT, RANDIMAN VASAT!…

CHP Durağan ilçe başkanı Mustafa Eker Çeltik hasat sezonun başlaması ile birlikte yayınladığı basın açıklamasında iktidar temsilcilerine seslendi. Eker, iktidar partisi AKP’nin milletin sorunlarını görmekten uzak olduğunu ifade ederek; “Sinop’ta bizim gibi geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlayan ilçeleri bu iktidar adeta cezalandırmaktadır. Durağan geçmişte yaşanana toplululaştırma sorunu nedeni ile yıllarca arazisini ekememiş ve halen bu sorun bu günde kısmi olarak devam etmektedir. Diğer yandan Sinop’a sağlanan turizm desteği nedeni ile Sinop IPARD 2 kapsamına alınmayarak çiftçimiz zirai araç alımlarında hibe programlarından yararlanamamıştır. Devlet hibe olarak tarım makinelerini vermeyi belirlediği illere alınacak olan tarım makinesinin %70 ini öderken Durağanlı, Sinoplu çiftçi bundan faydalanmamaktadır. Girdi maliyetlerinde de ciddi artışlar yaşanmıştır.. Bu gün yaşanan hasat sezonuna gelindiğinde ise özellikte çeltik üretici açısından artan girdi maliyetleri, ilaç, mazot vb. artışların yanı sıra aşırı kurak geçen sezon dolayısı ile bir çok çeltik üreticimiz ürününü kaldıramazken kaldıranlarda randıman düşüklüğü yaşanmaktadır. Bu yıl çeltikte hasat başladı randıman vasat çıktı. Verilen fiyatlar çeltik taban fiyatları çeltik üreticisinde hayal kırıklığı yaşatmıştır.

Özellikle iktidar temsilcilerinin tarımda yaşanan ve gelecekte yaşanması muhtemel bu sorunlarla ilgili olarak daha kapsayıcı daha gerçekçi projeleri çiftçilerimizle birlikte kararlar almaları gerekmektedir. Aksi takdirde gelecekte Durağan gibi ilçelerde arazi ekecek, üretim yapacak insan bulamazsınız. Desteklerin ilçeler bazında;halkın geçim kaynakları dikkate alınarak planlanması bölgesel kalkınma da önemli bir adım olacaktır” dedi.
ÇİFTÇİMİZİN YANINDAYIZ!
Eker çeltik hasat sezonu dolayısı ile ürününü kaldıran çeltik üreticisine hayırlı ve bol kazançlar dileyerek; “çiftçimizin yanındayız. Çiftçimizin derdini kendimize dert ediniyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği ‘Zaferinin vasıtası yalnız kılınçdan ibaret kalan bir millet, birgün girdiği yerden koğulur, terzil edilir, sefil ve perişan olur. Öyle milletlerin sefaleti, perişaniyeti o kadar azim ve elim olur ki, kendi memleketinde bile mahkûm ve esir halde kalabilir. Onun için hakiki fütuhat yalnız kılınçla değil sabanla yapılandır’ diyor. Üreticimize hayırlı ve bol kazançlı bir hasat sezonu temenni ediyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest