MANGALI YAKMAYIN, ÇÖPÜ ATMAYIN! UYARISI….

Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü kendisine bağlı olan Sinop ve Kastamonu’da ormanlık alanlarda ateş yakılması ve mangal yapılmasının yasaklandığını duyurdu.
Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu yaptığı yazılı açıklamada kurallara uymayanlar hakkında işlem yapılacağını söyledi.

Sönmezoğlu ormanda üretim çalışmalarına da dikkat çektiği açıklamasında; “Tüm üretim çalışmalarında saha tesliminde mutlaka çöp olup olmadığı kontrol edilecek ve varsa kurum mensupları tarafından temizlenecektir. İşletme Müdürleri bu konuda yeteri kadar Çöp poşeti ve eldiven temin edecektir. Aynı durum üretim bitiminde sahanın geri alımında kontrol edilerek saha da her hangi bir çöp ve atık maddenin olmadığı tespit edilecektir. Üretim verilirken mutlaka bu madde özel maddeler kısmına yazılarak üretim sonunda çöp ve atık madde bulunan sahalarda %10 ve %25 hakları verilmeyecektir” ifadelerine yer verdi. Sönmezoğlu yangın mevsimine dikkat çektiği açıklamasında “Yangın mevsimi dolayısıyla Orman içinde ateş yakılması ve mangal yapılması engellenecektir. Pikniklerin Ateş yakılmadan yapılması sağlanacaktır. Bu konuda talimatlara uymayıp zorluk çıkaranlara gerekli işlem yapılacaktır. Tüm teşkilat mensupları Doğada olmaması gereken atık maddelerin uzaklaştırılması için insiyatif kullanacak ve Ormanların temiz olması sağlanacaktır” dedi.
Sönmezoğlu İşletme Müdürlüklerine verdiği talimatta ise farkındalık yaratmak için bir köy ile birlikte çöp toplama etkinliği düzenlenmesini ,isteyerek; “Tüm işletme Müdürlükleri en az bir köyde farkındalık yaratmak için Köy halkı ile koordineli mutlaka temizlik (Çöp toplama etkinliği) düzenlenecektir. Yerel basına ve HİDİ Şubesine bilgi vererek haber yapılacaktır” açıklamasında bulundu. Sönmezoğlu Orman Köylüsü ve vatandaşlara seslenerek “biz ormanları evimiz olarak görüyoruz siz de bizde ve gelen misafirlerimizde evimizi suyumuzu kirletmeden bu güzelliklerden yararlanmalıyız” dedi.

Başa dön tuşu