Un fiyatları ikiye katlandı fırıncılar çaresiz! DURAĞANDAKİ FIRINCI ESNAFI DA NEREYE KADAR DAYANACAĞIZ? DİYE SORUYOR..

Son günlerde ülke gündemini meşgul eden un fiyatlarındaki artış sonrası gözler ekmek zammına çevrildi. Hemen hemen her gün ulusal basın organlarında ve televizyon kanallarının önemli bir gündem maddesi haline un fiyatlarındaki artış sonrası ilçemizde poğaça ve simit fiyatlarına zam gelmişti. Fırıncılarında zam talebinde bulundukları belirtilirken ekmekte gramaj düşürmek sureti ile süreci idare etmeye çalıştıkları belirtiliyor.

Durağanda faaliyet gösteren fırın esnafı ise zammın artan maliyetler karşısında yetersiz kalmasından korktuklarını ifade ederek fırıncı esnafının ekmek çıkartamaz durumda olduğunu çıkartsa da zarar ettiklerini vurgulayarak önlem alınmasını ya da yeterli zammın bir an önce uygulamaya girmesi için çalıştıkları öğrenildi.
Vatandaşların artan zamlar karşısında şaşkına döndüğü bu günlerde ekmekte yapılacak bir zammın vatandaşın alım gücünü daha da etkileyeceği belirtiliyor. Sofralarımızın vazgeçilmezi olan ve bir çok insanımızın ekmekle karnını doyurduğu bu günlerde çok nüfuslu ailelerde önemli bir maliyet artışını yaşanacağı belirtilirken artan un fiyatları da fırıncı esnafının zarar ettiğini gözler önüne serdi. Fırıncılar un fiyatlarının durdurulmasını belirsizliğin ortadan kalkmasını istiyor.
Un fiyatlarındaki artış sürdükçe ekmek fiyatlarındaki artışların önüne geçilemeyeceğini belirten fırıncı esnafı “bu artışlar sürerken ekmek 4 lira ya da 5 lira olsa ne olur hızına biz yetişemiyoruz ”diyerek un fiyat artışlarının önüne geçilmesini istediler. Tüm Türkiye de olduğu gibi Durağan’daki fırıncı esnafının da daha önceden almış olduğu ve stokladığı un ve birbirleri ile dayanışma sayesinde süreci götürdükleri ifade edilirken un stoklarının ve yeni un talebinin oluşması sonrasında gerekli zammın verilmemesi halinde artık bu fiyatlarla ekmek çıkartamayacakları noktasında hem fikir oldukları öğrenildi.
Poğaçalık ve ekmeklik olarak satılan 50 Kg. lık un fiyatının 350 – 390 TL arasında fiyatlardan satıldığı belirtiliyor. Nakliyat, elektrik ve diğer giderlerin artması ile birlikte fırıncı esnafı cepten yemeye başladı. Yeni yılla birlikte asgari ücretin yükselmesi ssk giderlerinin artması ile birlikte de yeni, maliyetlerin yükleneceği zammında yetersiz kalacağı belirtiliyor. Ekmek fiyatlarının vatandaşın aldığı un fiyatlarından bile daha ucuza geldiği belirtilirken fırıncı esnaflarının ülkenin bir çok yerinde ya üretime ara verdiği ya da sınırlı sayıda ekmek üretimine geçtiği basına yansıyor.

Başa dön tuşu