ZEYTİN TEKRAR UMUT OLDU, AŞILAMALAR BAŞLADI!

Yağbasan, Çaltucak ve Boyabükü sınırlarında doğal olarak yetiştiği tespit edilen yaklaşık 600 hektar alanda 2006 yılında 146 hektar, 2007 yılında 150 hektarlık alanda aşılama çalışmaları yapılmıştı. Aşılama çalışmaları sonrası istenilen sonucun elde edilememesi ile uzun süredir askıya alınan Zeytin tekrar Durağan’ın gündemine geldi.
Ekonomik katma değeri oldukça yüksek olan Zeytin yetiştiriciliği Durağan Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri gerekli incelemeleri ve yöreye uygun aşı çeşitlerinin tespit ederek yeniden aşılama çalışmaları başlattı. Yörede Zeytin ağacının oluşması ve ekonomik kazanca dönmesi ile birlikte Durağan’da yeni bir tarım ürünün oluşacağını belirten yetkilileri başarının gelmesi için yöre halkının ve köylülerin aşı bölgesindeki aşılı ağaçlara sahip çıkmasının önemine dikkat çekti. Durağan Kaymakamlığı da resmi internet sitesinden yaptığı yazılı açıklamada Zeytini “Sinop ve Durağan için istihdam sağlayan, gelir getiren ekonomik bir değer ve marka yüzü haline getirmek” olduğunu ifade etti. Kaymakamlık sitesinden yapılan paylaşımda, “ İlçemizde tarihsel bir geçmişi olan ve araştırmalarımız sonucu Durağan’a bir marka değeri katması maksadıyla yeniden ve sistemli bir biçimde üretimi için çalışmalarına başladığımız zeytin fidanlarında önemli bir adımı daha atmış bulunmaktayız. İlçemizde zeytinciliğin ekonomik olarak üretiminin yapılabilmesi için yürütmekte olduğumuz ve hem İlimizdeki hem de dışarıdaki diğer orman ve tarım teşkilatlarının katkılarıyla devam eden “Yağbasan-Çaltucak Bölgesinde Zeytincilik Projesi” kapsamında Durağan Orman İşletme Müdürlüğünden İlçe müdürü Ziya Yazıcı ve Şef Oğuzhan Aydın tarafından Bursa İli Gemlik İlçesi Katırcılar Köyünden zeytin aşı kalemleri teslim alındı.Bu sene içerinde elde edilen yaklaşık 2500 -3000 adet aşı kalemi Bursa dönüşünde vakit geçirmeden tazeliğini korumak amacı ile Sinop Orman İşletme Müdürlüğü Fidanlığına ait soğuk hava deposunda muhafaza altına alınmıştır. Bu yıl içinde muhtemelen Nisan ayında olması beklenen vejatasyon mevsiminin başlaması ve kabuk oluşumu ile birlikte aşılama çalışmalarına başlanacaktır. Aşılama çalışmasının öncesinde ve sonrasındaki tüm süreç Kaymakamlığımızca titizlikle takip edilecek olup, sağlanacak başarının ardından çok daha fazla aşılama işleminin önümüzdeki yıl içinde yapılması planlanmaktadır. Ümidimiz ve niyetimiz, Karadeniz Bölgesinde zeytini ve zeytinyağını profesyonel ve sistemli bir şekilde üreterek; Sinop ve Durağan için istihdam sağlayan, gelir getiren ekonomik bir değer ve marka yüzü haline getirmektir. Zeytincilik Projesinin başka sac ayakları da bulunmakta olup, kamuoyu gelişmelerle ilgili düzenli olarak bilgilendirilecektir” ifadelerine yer verildi.

Bir 1 kişi, ayakta ve oturuyor görseli olabilir
Bir ayakta ve yol görseli olabilirBir açık hava ve şunu diyen bir yazı 'REDMI NOTE 9 PRO AI QUAD CAMERA' görseli olabilir
Başa dön tuşu