GELDİ GİTTİ, YİNE GELDİ BAKAN AÇILIŞINDA KURDELE KESTİ!…

Sinop’ta 34 yıl faaliyet göstermesi ardından 2011 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kapatılan 2 Orman Bölge Müdürlüğünden biri olan Sinop OBM tekrar açıldı. Sinop OBM’nin açılış kurdelesini kesmek üzere Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Sinop’a gelerek OBM’nin açılışını yaptı. Orman ürünleri bakımından oldukça zengin olan Sinop OBM’nin kapanması Sinop’ta tepki ile karşılanmıştı. davalar açılmıştı. Gazetemizin gündeme getirdiği ve Tarım Orman İş sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş’un yakından takip ettiği kapanma sürecinden 10 yıl sonra Sinop OBM tekrar Sinop’a tekrar açılmış oldu.
Açılış törenine katılmak üzere Sinop’a gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli açılış töreninde Sinop’un orman zenginliğine dikkat çekerek “Bu ormanlarımızın içinde ve civarındaki toplam 523 mahallemizin 461’i orman köyüdür. Dolayısıyla Sinop’ta sosyal hayatın ve ekonomik faaliyetlerin ormancılıktan azade olması mümkün değildir. Bu sebeple orman konusundaki imkanlarınızı ve gelirinizi arttırmak adına önemli çalışmalar yapıyoruz” cümleleri dikkat çekti.

SİNOP’TA ORMAN NEFERLERİMİZE YENİ BİR BİRİM KAZANDIRIYORUZ
Sinop Orman Bölge Müdürlüğü’nün açılışını yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, burada yaptığı konuşmada; “Kuruluşundan bu günü 182 yıllık tarihi boyunca büyük başarılara ve hizmetlere imza atan Orman Genel Müdürlüğümüz önemli bir teşkilatımız. Bugün orman neferlerimize yeni bir birim, yeni bir taşra teşkilatı ve yeni bir bölge müdürlüğü kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Resmi kuruluşunu daha önce tamamlayıp Sinop’umuza kazandırdığımız Orman Bölge Müdürlüğümüzün açılışı için bir aradayız” şeklinde konuştu.

SİNOP OBM ÜLKEMİZE VE SİNOP’A HAYIRLI OLSUN
Pakdemirli, ağaçların ve ormanların öneminden bahsederek sözlerini şöyle sürdürdü, “Biz ağacı yalnızca odun hammaddesi olarak da görmüyoruz. Zira orman ekosistemi başlı başına bir dünya. Ormanlarımız başta oksijen üretimi olmak üzere kirli havayı süzen, kaynakları koruyan, bataklıkları kurutan, yaban hayatını hayvan çeşitliliğini muhafaza eden, küresel ısınmayı engelleyen, turizmi geliştiren, ruh ve beden sağlığını iyileştiren onlarca işlevi ve katkısı vardır. Her zaman ifade ettiğimiz gibi ormanlarımız akciğerimizdir. Ormanlarımız hem süsümüz hem de gücümüzdür. Bugün bu gücün daima farkında olarak mevcut küresel ısınmadan ormanlarımızın daha az etkilenmesi için çalışmalarımızı aralıksız devam ettiriyoruz. Geçen yıl iklim değişikliği sebebiyle yaşadığımız orman yangınları ve sel felaketlerinde büyük kayıplar verdik. Önümüzdeki dönemde böyle bir kayba mahal vermemek için yerinden ve daha hızlı müdahale edebilmek için teşkilatlarımıza yeni

birimler kazandırmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda taşra teşkilatımıza kazandırdığımız Sinop Orman Bölge Müdürlüğümüzün hem Sinop, hem çalışma bölgesi hem de ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum”

SİNOP’UN 3’TE 2’Sİ ORMAN
Sinop’un 3’te 2’sinin orman olduğunu dile getiren Pakdemirli, “Bu ormanlarımızın içinde ve civarındaki toplam 523 mahallemizin 461’i orman köyüdür. Dolayısıyla Sinop’ta sosyal hayatın ve ekonomik faaliyetlerin ormancılıktan azade olması mümkün değildir. Bu sebeple orman konusundaki imkanlarınızı ve gelirinizi arttırmak adına önemli çalışmalar yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

GEÇEN YIL BÜYÜK
KAYIPLAR VERDİK
Ormanların ülkelerin akciğerleri olduğunu dile getiren Bakan Pakdemirli, geçen yıl çıkan orman yangınlarını anımsatarak, “Geçen yıl iklim değişikliği nedeniyle yaşadığımız orman yangınları ve sel felaketlerinde büyük kayıplar verdik. Önümüzdeki dönemde böyle bir kayba mahal vermemek, yerinden ve daha hızlı müdahale edebilmek için teşkilatlarımıza yeni birimler kazandırmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda taşra teşkilatımıza kazandırdığımız Sinop Orman Bölge Müdürlüğünün hem Sinop hem çalışma bölgesi hem de ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum.” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından dua edilerek Sinop Orman Bölge Müdürlüğünün açılışı gerçekleştirildi. Pakdemirli, açılış anısına Sinop Orman Bölge Müdürlüğü bahçesine fidan dikti. Sinop OBM’nin açılışı Bölge Müdürlüğü önünde davul-zurna çalarak kutlandı.

Başa dön tuşu