5 BİN MERMİ, 5 LİTRE KAN BİR KABİRDE ONLARCA GENCECİK CAN

Çanakkale’de verdiği 1354 şehitle en çok şehit veren iller arasında yer alan Sinop’ta “Çanakkale Bir Hilal Uğruna” programı düzenlendi. İzleyenlere duygusal anlar yaşatan program çıkışı, gençler ile protokole üzüm hoşafı ve buğday çorbası ikram edildi. 
Gençlik ve spor Bakanlığı’nın Çanakkale Savaşı’nın 100. yılı nedeniyle Türkiye genelinde başlattığı “Çanakkale Bir Hilal Uğruna” programı Sinop’ta büyük bir katılımla gerçekleşti. Bakanlığın, gençlere Çanakkale ruhunu yaşatmayı ve ecdatla gençler arasında köprü kurmayı amaçlayan ve yılsonuna kadar 81 ilde düzenlenmesi planlanan ‘Çanakkale Bir Hilal Uğruna’ programının sonuncusu Cuma günü Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün katkılarıyla Sinop’ta yapıldı. Televizyon programcısı ve şair Serdar Tuncer’in sunumuyla Sinop Gençlik Merkezi Salonu’nda düzenlenen programa Sinop Valisi Yasemin Özata Çetinkaya, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Şefaattin Serten, İl Emniyet Müdürü Yusuf Biner, Vali Yardımcısı Kaya Çelik, Gençlik ve Spor İl Müdürü Haşim Murat Öztürk, Türk Telekom İl Müdürü Baki Günay, Ensar Vakfı Sinop Temsilcisi Muhammet Başoğlu, gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Serhat Özşahin ile çok sayıda öğrenci katıldı. 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan programda şair Serdar Tuncer; şiir dinletileriyle, Cihan Yıldız; Çanakkale türküleriyle, gençlere Çanakkale ruhunu teneffüs ettirdi. Çanakkale destanının yaşanmış hikâyelerini anlatarak izleyenleri o günlere götürüren Serdar Tuncer, 100 yıl sonra Çanakkale’yi, Çanakkale ruhunu bir kez daha yüreklere nakşetmek adına 81 ilde şiiri, türküyü vesile edip Çanakkale’yi konuştuklarını söyledi. 
Metrekareye 5 bin mermi, 5 litre kan!
Tuncer, “Çanakkale her metrekaresinde 5 bin mermi, 5 litre kan, bir kabirde onlarca gencecik can, yokluğun tevekkülün ve duanın, kahramanlığın meydanı. Kürdün, Türkün, Laz’ın Çerkez’in, Gürcü’nün Arap’ın hepsinin bir millet olup sarsılmaz bir umudu, bir yudum suyu bir kuru ekmeği ve nihayet birkaç karış toprağı paylaşarak yazdığı muhteşem bir destandır. Mezar taşındaki yazı bize o nedenle bir şeyler anlatmaktadır. En çok şehit veren ilimiz Tokat’tan tutun da onun iki katı kadar şehit veren şu an sınırlarımızda olmayan Halep’e kadar var olan şehitlerimizin derler ki ‘Biz ekmeğimizi paylaştık. Bir yudum suyumuzu paylaştık. Bu vatan için birbirimize siper olduk. Siz de paylaşın.’ Yemenlisi, Bosnalısı, Arnavutu şehit olmuşlar Çanakkale’de. Şuursa bugün bize şuur anlatır Çanakkale. O yüzden bugün Doğu Türkistan’da bir Türk zulme uğrasa, Filistin’de bir Müslüman zulme uğrasa, Mısır’da bir adam idam edilse, Nepal’de deprem olsa bunların acısı bizim bağrımızdadır. Bizim içimiz yanmaktadır. Çünkü bize kardeş olmayı öğretmiş Çanakkale’deki şehit dedelerimiz”
Şair Serdar Tuncer’in şiir dinletileri sırasında Cihan Yıldız’da seslendirdiği Çanakkale türküleriyle programa renk kattı. Serdar Tuncer’in Çanakkale’de yaşanmış hikeyeri anlattığı sırada salonda oldukça duygusal anlar yaşandı. Program, Serdar Tuncer’in İstiklal Marşı’nın tüm kıtalarını okuması ile son buldu. Bu sırada tüm izleyeciler ayağa kalkarak İstiklal Marşı’nı dinledi. 
Programı izleyenler salon çıkışı, savaş sırasında objektiflere yansıyan karelerden derlenen fotoğraf sergisi ve Çanakkale Savaşında kullanılan savaş malzemelerinden oluşan sergiyi gezdi. Etkinlik’te Çanakkale’de askerlerin yemek niyetine içtiği üzüm hoşafı ve buğday çorbası dağıtıldı.
Başa dön tuşu