FİLMDİ GERÇEK OLDU

     İnsan tacirleri Romanya’ya gitmek isteyen Suriye, Irak ve Filistinli mültecileri Gerze’ye bıraktı. 
     Kısa sürede hala Türkiye’de olduklarını anlayan mülteciler ne yapacaklarını şaşırdı. Usta oyuncular İlyas Salman ve Şener Şen’in oynadığı Türk sinemasının kült filimlerinden Banker Bilo’daki insan kaçakçılığı hikayesi bu kez İstanbul ve Sinop arasında yaşandı. Geçen aylarda savaştan kaçarak illegal yollarla Türkiye’ye giren buradan da Romanya’ya geçmeye çalışan Suriye, Filistin ve Irak uyruklu 12 mülteci İstanbul’da insan kaçakçıları ile tanıştı. Avrupa’ya girmeye çalışan yaşları 20 ile 30 arasında olan mülteciler, insan kaçakçılarının önerisi ile Yunan adaları yerine Romanya’ya gitmeyi kabul etti.  
      Mülteciler Romanya’ya götürülmek için insan kaçakçılarına kişi bası 3 bin dolar para ödedi. 12 mülteci İstanbul’da gece saatlerinde bindirildikleri kamyonla 10 saat süren bir yolculuk yaptı. Mola vermeden yapılan yolculuğun sonunda insan kaçakçıları mültecileri kamyondan ‘Romanya’ya geldiniz’ diyerek indirdi. İnsan kaçakçıları ile vedalaşan mülteciler bir süre sonra Türkiye’de okluklarını anladı. Mülteciler Sinop’ta vatandaşların da yardımıyla karakola giderek insan kaçakçılarıyla ilgili şikayette bulundu. 
     Gerze Cumhuriyet Savcılığınca yürütülen soruşturmada, mültecileri dolandıran insan kaçakçıları yakalandı. Üç insan kaçakçısı hakkında dolandırıcılık ve göçmen kaçakçılığı suçundan dava açıldı. 
 
Başa dön tuşu