HAKKIMI ARADIM İHRAC EDİLDİM

Birçok ünlü sanatçı tarafından seslendirilen yüzlerce şarkısı olan Sinop’lu  söz yazarı Levent Bektaş, sahibi olduğu radyo istasyonundan kendisine ait şarkılara telif ödemediği için icralık oldu.  

Acıların Kadını, Acıların Çocuğu, Bırakın Gitsin, Kalbe Söz Geçmiyor, Canım Efendim, Yaşımı Sormayın Yaşamadım ki, Yıllar Utansın, Bulursun Beni gibi çok sayıda eseri bulunan Sinoplu ünlü söz yazarı zor günler geçiriyor. Şarkıları; Zeki Müren, Muazzez Abacı, İbrahim Tatlıses, Sibel Can, Müslüm Gürses, Emrah, Bergen, Seda Sayan gibi sanatçılar tarafından okunan yüzlerce şarkının söz yazarı Bektaş, sahibi olduğu yerel radyo Gözde FM’de çalınan şarkılarına telif hakkı vermediği  gerekçesiyle icraya verildi.

 KENDİMİ ASARIM!

 Olay karşısında şok olduğunu ve büyük hayal kırıklığına uğradığını belirten Levent Bektaş; hakkını asla helal etmediğini söyledi. Levent Bektaş sözlerini şöyle sürdürdü; “Acıların kadını şarkımızla satış rekoru kırarak altın plak ödülü aldık. Aldık diyorum parayı plak firmaları aldı, ben hakkımı alamadım. Hiçbir şarkımdan hakkımı alamadım. Türkiye Musıki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) üyesiydim. Yılda 2 kez 15-20 TL telif hakkı göndererek hakkımı yediler, isyan ettim. Kuruluşundan beri üyesi olduğum MESAM’dan ihraç edildim. Söz yazarı, besteciler değil MESAM’da yönetim kurulu üyeleri kazanıyor. Orhan Gencebay, röportaj verip haksızlıkları söyledi. Dediklerini ben tekrar edince kendisi beni haysiyet  kuruluna verdi. 25 yıldır üyesi olduğum  MESAM’dan ihraç edildim. Şimdi o başkan, ben yüzlerce şarkımla hakkımı alamamış, icraya verilmiş bir söz yazarıyım. Önceki dönemde genel kurulda yönetim ibra edilmedi, buna rağmen hiçbir şey yok gibi çalışmaya devam ettiler. Türkiye’de adalet yok. Söz yazarı- bestecilere bir yılda 15-20 TL gönderiyorlar, ayıptır. Karşı çıkanı ihraç ediyorlar. Yalan desinler, MESAM’ın önünde kendimi asacağım.

 HAKKIMI ARADIM İHRAC EDİLDİM

 Hakkımı aradığım için ihraç edildim. Peşinden MESAM borç bildirimi gönderdi. 3 hafta sonra İstanbul’dan avukat gönderip eşyalarımı haczetmeye kalktılar. Benim radyoda çaldığım tüm şarkıların sahibi Müyap-Mesam-Müyorbir üyesi mi? Kendi şarkılarımı çalarsam müzik yapımcısı ‘para ödeyeceksin’ diyor. Benim eserimle yaptıkları kaset için benden para istiyorlar. İstedikleri paranın yarısını ödeyebildim, diğer yarısını yılbaşından önce ödeyemezsem ceza evine gireceğim. Çıldıracağım. Yeryüzünde, telif hakkı ödemediği için icraya verilen tek eser sahibi benim. Eğer; onlar ‘önce kendisi ödesin, bu para eser sahiplerine gidecek’ derlerse, aldıkları para nerede, hesap versinler” dedi. Kırgınlığını dile getiren Sinoplu ünlü söz yazarı Levent Bektaş; “1200 radyodan aldıkları parayı hangi besteciye, söz yazarına verdiler, konuşsunlar.. ‘Berhudar ol’ demekle olunmuyor” diyerek sözlerini tamamladı. 

 

Başa dön tuşu