SİNOP EN HAREKETLİ GÜNLERİNİ YAŞIYOR

TSK içerisindeki bir grup subay tarafından 15 Temmuz Cuma gecesi yapılan darbe girişimi ardından, Sinop Valisi Dr. Yasemin Özata Çetinkaya, Cumartesi günü görevden alındı. Vali Çetinkaya’nın kaldığı konut ve Karakum’da ki vali konukevinde ve makam aracında savcılık emriyle arama yapıldığı iddia edildi. Sinop Valisi Yasemin Özata Çetinkaya görevden alınarak Eski Artvin Valisi Kemal Cirit’in de Sinop’a atandığı öğrenildi. 
Eşi Garnizon Komutan Vekili Albay Temel Çetinkaya’nın başsavcıya ifade verdiği sırada, Vali Çetinkaya, Sinop’tan ayrıldığını, merkez valiliğine atandığını ifade etti. Sinop Valisi Çetinkaya İHA muhabirine yaptığı açıklamada, “Ben görevden alındım, merkez valiliğine atandım. Başsavcı eşimin ifadesini alıyor ama biz hükümet emirlerine karşı hiç bir şey yapmadık. Bütün emniyet, jandarma, askerlik şube başkanı bir aradaydık. Bakanlık ne dediyse, İçişleri Bakanlığı genel müdürlüğü ne dediyse biz onu yaptık bu süreç boyunca, yani bunu bilin. Bu yanlış bir hesap. Yanlış hesap Bağdat’tan döner. Memleketimiz düzelsin biz zaten düzgünüz. Bizden yana hiçbir sıkıntı yok. Bize dediler ki ‘bir arada olun, gözden uzak olun, kontrol altında tutun her şeyi’. Biz de aynen öyle yaptık. Sinop’ta kontrolsüz hiçbir şey olmadı” diye konuştu.
     Gözaltına alınan Temel Çekinkaya cumartesi günü akşam saatlerinde tutuklanarak Sinop E Tipi Ceza Evine konuldu.
Jet kararnameyle görevden alınan Yasemin Özata Çetinkaya’nın yerine atanan eski Artvin Valisi, Yeni Sinop Valisi Kemal Cirit görevine başladı.  Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) bir grup askerin darbeye teşebbüs etmesinin ardından, Sinop’ta da hareketli saatler yaşandı. Darbe girişiminin ertesi sabahı, Sinop Valisi Dr. Yasemin Özata Çetinkaya’nın görevden alınması ve eşi Garnizon Komutan Vekili Albay Temel Çetinkaya’nın gözaltına alınması Sinop ve ülke kamuoyuna bomba gibi düştü. Merkeze alınan Yesemin Özata Çetinkaya, atama kararından sadece bir kaç saat sonra Sinop’tan ayrıldı.
     Çetinkaya’nın gidişi ardından yeni Sinop Valililiği görevine getirilen eski Artvin Valisi Kemal Cirit aynı gün Sinop’ta ki görevine başladı. Valilik önünde Vali Vekili Ekrem Yaman, Garnizon Komutan Vekili Jandarma Binbaşı Özgür Kılış, İl Emniyet Müdürü Yusuf Biner, ilçe kaymakamları, kurum müdürleri ve valilik çalışanları tarafından karşılanan yeni Vali Kemal Cirit ardından makamına geçti. Protokol üyeleriyle bir araya gelmesi ardından s-makamında basın mensuplarını kabul eden Vali Cirit, gazetecilerle tek tek tokalaşarak tanıştı. Ardından medya mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Cirit, valiliği süresince proaktif bir yönetim sergileyeceğini söyledi. 
     Sinop’ta aralarında bir kaymakam, bir rütbeli asker ve 34 emniyet personelinin de bulunduğu 36 kamu görevlisinin açığa alınırken, 5 hakim ve savcı ile yine rütbeli bir askerin de tutuklandığı bildirildi.  Jet kararnameyle Cumartesi günü Sinop Valiliği’ne atanan Vali Kemal Cirit, yaptığı açıklamada, kamu çalışanlarına yönelik gerekli idari soruşturmaların devam ettiğini söyledi. 
 
KONUYU TİTİZLİKLE TAKİP EDİYORUZ
     Kemal Cirit sözlerini şöyle sürdürdü; “Arkadaşlar basın mensubu olarak sizlerde konuyu takip etmektesiniz. Geldiğimiz andan itibaren çalışmalarımız sürüyor. Hem emniyet personeli arasında, hem jandarma ve mülki idare ile adli teşkilatı içerisinde açığa alınan, tutuklanan, hukuk önüne çıkartılan kamu görevlileri bulunmaktadır. Biz de geldiğimiz iki gündür bunu takip etmekteyiz.” 
 
34 EMNİYET PERSONELİ VE 1 KAYMAKAM AÇIĞA ALINDI
     “Emniyet bünyesi içerisinde çeşitli kademelerde görev yapan 34 kişi bu gün itibariyle açığa alındı. Adliye teşkilatı içerisinde görev ifa eden hakim ve savcılardan 5 tanesi tutuklanmış bulunmaktadır. Aynı şekilde mülki idare içinde bir kaymakamı açığa aldık. Jandarmadan zaten bilindiği gibi bir personel tutuklandı. Rütbeli bir personel ise görevden el çektirilmiş bulunmaktadır. Buradan tayini çıkan bazı personellerde var. Bunlarla ilgili de gittikleri yerlerde gerekli işlemler bu gün itibariyle yapıldı.”  
 
İHANET İÇİNDEOLANLARLA MÜCADELE SÜRECEK
     “Bundan sonraki süreç içerisinde de rutin dışına çıkan, kural dışına çıkan, kuralları ihlal eden ve ihanet içerisinde olanlar, devletimizin kurum ve kurallarına karşı uygun pozisyon içerisinde bulunmayanlarla ilgili çalışmalarımız bundan sonraki süreçte de devem edecek. Bunun böyle bilinmesi lazım.” 
Başa dön tuşu