SİNOP’TA GERGİN ANLAR

     Sinop'ta planlanan 'Bu Zamanın Sabrı' konulu konferans öncesi Barış ve Demokrasi Platformu üyeleri tarafından Uğur Mumcu Meydanında protesto açıklaması yapıldı. Gösteriler basın açıklamasını tamamlamaları ardından konferansın yapılacağı Atatürk Spor Salonu'na doğru yürüyüşe geçti. Bu sırada göstericilerin 'Türkiye Laiktir Laik Kalacak', 'Nurettin Yıldız Sinop'tan defol', 'Sinop uyuma laikliğe sahip çık', 'Halkın düşmanı Sinop'tan defol' gibi sloganları dikkat çekti. Halk Eğitim Merkezi istikametinden spor salonuna doğru slogan atarak yürümeye devam eden göstericiler Atatürk Spor Salonu yakınında polis tarafından oluşturulan barikatı yıkarak polisle karşı karşıya geldi. Bu sırada göstericilelerle polis arasında uzun süre arbede yaşandı. Polis barikatını aşan eylemciler spor salonunun tüm kapılarını kapatarak burada slogan atmaya başladı. Olayların sürmesi ardından İl Emniyet Müdürü Yusuf Biner, kalabalığa konferansın iptal edildiğini duyurdu. Ancak göstericiler dağılmayı reddederek, slogan atmaya ve türkü söylemeye devam etti. Konferansı dinlemek için daha önce salona giren bazı vatandaşlar, salonda mahsur kaldı.

SİNOP BÜYÜK BİR TEHLİKE ATLATTI

     Konferansın yapılacağı salonu girmek isteyen bazı vatandaşlarla eylemciler arasında da kimi zaman gergin anlar yaşandı. Salona girmek isteyenleri eylemciler, alana sokmadı. Ayrıca konferansı izlemek isteyen bir grup gençte spor salonunun arka sokağında slogan atarak salona yürüşe geçmek istedi. Grup içerisindeki bazı eğitimciler STK temsilcileri gençleri uzun süre sakinleştirmeye çalıştı. Nurettin Yıldız'ı dinlemeye gelen gençler, tekbirlerle karşı gruba tezahüratta bulunmaları ardından, toplu dua okuyarak olay yerinden dağıldı. Protestocu grup ise, tekrar Uğur Mumcu Meydanı'nda açıklama yapmaları ardından dağıldı. Kongerasları iptal edilen, Nurettin Yıldız ise karayoluyla Samsun'a hareket etti.

EYLEMCİ GRUPLA İLGİLİ ADLİ İŞLEM BAŞLATILDI

     Valilikten yapılan açıklamada ayrıca, Uğur Mumcu meydanından başlayarak Atatürk Kapalı Spor Salonuna kadar devam eden eyleme katılan grup ile alakalı adli işlem başlatıldığı bildirildi. İlgili açıklamada şu ifadelere yer verildi; Uğur Mumcu Meydanındaki basın açıklamasından sonra Atatürk Spor Salonuna kadar olan yolu kapatarak yürüyüş yapan gruplarla ilgili 2911 Sayılı Kanuna Muhalefet ve ayrıca Atatürk Kapalı Spor Salonu önünde Emniyet tedbiri alan polislere yönelik davranışlarıyla ilgili Polise Direnme ve Kasten Yaralama olaylarından adli işlem başlatılmıştır.  Söz konusu organizasyon İHH Sinop Şubesinin bir organizasyonu olup, organizasyonla ilgili Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün ilişkisi ücreti mukabili Atatürk Kapalı Spor Salonunun kiralanmasından ibaret olup, İl Müftülüğünün ilişkisinin düzenleme komitesinin, Müftülüğümüzün ilahi grubunun da konferans öncesi ilahileriyle programa katılması talebi ile ilgilidir. Kamuoyuna duyurulur.

Başa dön tuşu