9.AHİLİK HAFTASI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANACAK

Ahilik Kültür Haftası ve Esnaf Bayramı Sinop’ta 18-24 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Sinop’ta ‘Yılın Ahisi’ ise düzenlenecek törenle kaftanını giyecek.
Sinop Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Mehmet Yüksel, Ahilik kültürüne sahip çıkılması gerektiğini belirterek, Ahiliğin 13.-19. yüzyıllar arasında Anadolu’da yaşayan halkın sanat ve meslek alanında yetişmelerini sağlayan, onları ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenme olduğuna dikkat çekti.Yüksel, “İyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin yardım severliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzen olan Ahilik; ahlak, eğitim, bilim, teşkilatlanma, kalite, standart, üretici, tüketici ilişkisi gibi konularda, yaşadığı dönemin toplumsal yapısını düzenlemiş ve yeterli olmuş bir sistemdir. Günümüze kadar uzanan bir teşkilat olan Ahilik, günümüzde yapılan etkinliklerle yaşatılmaya çalışılıyor” dedi.Sinop’ta ki tüm vatandaşları ve esnafları hafta etkinliklerine davet eden Mehmet Yüksel, bu yıl ilimizde 9.cusu kutlanacak olan ahilik haftasının, esnaf
sanatkarımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyor, dayanışma,kardeşlik dileklerimizle bol kazançlı günler temenni ediyoruz” dedi.

Başa dön tuşu