ALKIŞLIYORUM

Alkışlıyorum… Diyeceksiniz ki neyi alkışlıyorsunuz?
Bu ülkenin bir numaralı gündemi –şimdilik referandum olsa da- eğitimdir ve öyle olmalıdır. Geçtiğimiz günlerde eğitimin hedef kitlesi ve ana unsuru olan çocuk ve gençlerimizi yakından ilgilendiren bir karara imza atıldı.
Kabaca ifade etmek gerekirse toplu internet erişimi sağlayan ticari amaçlı iş yerlerinde (internet kafelerde)çocukların korunması amacıyla yeni bir yönetmelik hazırlandı ve yürürlüğe konuldu.
Yeni hazırlanan ve yürürlüğe giren yönetmeliğe göre; internet kafelere zararlı içerikleri önlemek amacıyla filtre programı kullanma mecburiyeti getirildi. Ayrıca 12 yaşından küçük çocukların internet kafelere veli veya vasisi olmadan girmeleri yasaklanmış oldu. 15 yaşından küçük olanların ise saat 22.00’dan sonra internet kafelerde bulunmalarına engel olundu. Yönetmeliğe aykırı davranan işyerlerine de kademeli olarak yazılı ikaz, 3 gün kapatma ve 11 bin TL’ye kadar ceza öngörüldü.
İnternet kafelere giden öğrenci sayısı kısmen azalmış olsa da hala okuldan kaçan öğrencilerin en gözde mekânı. Okulda Matematik, Türkçe, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine girmek yerine, saati 50 kuruşa internet kafede oyun oynamak çok daha cazip. Okul çağındaki çocuk ve gençler bakir dimağlarını ilim ve irfan ile mücehhez kılması gerekirken, bilmem kimin piyasaya sürdüğü ne idüğü belirsiz mecralarda ömür tüketmeleri ne hazin!
Bir öğrenci için okul devamsızlığı bütün kötülüklerin anasıdır. Ancak devamsızlık nedenleri araştırıldığında çoğunun müsebbibi internet kafelerin dayanılmaz cazibesi olarak görülmektedir.
İşte bu ve benzeri gerekçelerle ‘yetmez ama evet’ diye vasıflandırdığımız bu yönetmeliği hazırlayanları alkışlıyorum. Zira internet kafeler, çoktandır çocuk ve gençlerin adeta bataklığı haline gelmişti. Zaman celladı, kaçak yuvası, okulun alternatifi mekânlardı.
Madem çocuklar bizim geleceğimiz; madem gençlik bizim umudumuz o halde geç kalınmış ama yerinde bir düzenleme olarak değerlendiriyorum.
‘Yetmez’ dediğimiz kısma gelince…
Hepinizin malumu üzere Türkiye’de kanun ve yönetmelikler ideal bir şekilde hazırlanır. Ama uygulama çoğu zaman hayal kırıklıklarına neden olur. Bu iyi niyetli ve doğru çabanın uygulama safhası da mutlaka tatmin edici şekilde uygulanmalı. ‘Eski tas eski hamam’ anlayışıyla kâğıt üzerinde kalmamalı. Çocuklara, ailelere ve öğrencilere gözle görülür bir katkı sunmalı.

Başa dön tuşu