ALT YAPI DAĞ MI DOĞURACAK, FARE Mİ?

Yerel seçimlerinde iktidar partisi adayı belediye başkanımız Ahmet Kılıçaslan’ın en önemli vaatleri arasında yer alan alt yapı sözü 17 milyon 400 bin TL. ile İller Bankası tarafından ihale edildi ve seçimlere 1.5 sene kala kazma vuruldu.
Alt yapılar genelde görülmeyen yatırım olarak adlandırılır.
Bu nedenle de özellikle makyaj seven görünümle seçmen kitlelerini etkilemek isteyen belediye başkanlarının öncelikli tercihleri arasında değildir.
Ama gerçek o ki; alt yapı bir şehrin olmazsa olmazıdır.
Alt yapı görülmeyen bir yatırım olmasına karşılık belediye başkanlarını yerinden eden, seçim kaybettiren önemli bir argüman, muhalefetinde en çok kullandığı seçim malzemesi olarak ortaya çıkar…
Alt yapı ihtiyacı özellikle yağmur yağmalarında, doğal afetlerde ve sürekli tıkanan kanalizasyon şikayetleri ile kendini gösterir ve ‘Nerde bu devlet?’ sorusunu sorduran isim olarak medyada yer bulur.
İşte bu kadar önemli olan alt yapı da kazmanın vurulması elbette ki önemli ve de güzel bir gelişmedir.
Lakin topluma açıklanması gereken bir o kadar da cevap bekleyen soru vardır ki bunlarda açıklanmalı toplum aydınlatılmalıdır.
Mesela;
Neden bu alt yapıya elektrik ve iletişim kabloları dahil edilmemiştir.?
Gelecekte doğalgazın Boyabat’a ve Durağan’a gelecek diyenler neden doğalgazı da böylesine önemli bir projenin içine almamıştır?
Ve bu gün!!!
Kahvede köşe başında 3 kişinin bir araya geldiği her noktada konuşulmaya başlanan ve eleştirilerinde peş peşe geldiği boru çaplarının neden bu kadar ufak olduğu halka anlatılmalı bu soru cevap bulmalıdır.
Biliyorum ki,
Hesaplamalarla ve ilçenin nüfus oranı dikkate alınarak bu yükü karşılayacak çapta borular mühendisler tarafında ortaya konulmuş ve bunların kullanılması istenmiştir.
Ama toplum yer altından çıkan ve Durağan’ın ihtiyacına cevap vermeyen 40’lık boruya diğer yanda onuna yanına ya da yerine konulan 20’lik boruya baktığında durum vatandaşın kafasında soru işaretleri barındırmaya eleştiriye açık hale gelmesine neden olmaktadır.
İşte bu duruma vatandaşın; mevcut 40’lığın karşılamadığını 20’lik nasıl karşılar? Sorusunu sorduran en büyük olgu olarak ortaya çıkmaktadır.
Bunu zaman gösterecek döşenen alt yapı; kanalizasyon sorununa, yağmur suyu birikintisine çözüm olacak mı?
Bu süreçte; eleştiren vatandaş mı haklı çıkacak, yoksa hesaplayan mühendisler mi?
Kısacası bekleyip göreceğiz 2014’ün en büyük vaadi dağ mı doğuracak, fare mi?

KONGRELER?
Bütün hazırlıklar tamamlanıyor!
Partiler 2019 yerel seçimleri öncesi teşkilatları yenilemeye yeni kadrolarla seçime girmeye hazırlanıyor!
Özellikle yerel seçimlerin yakın olması aday adaylarının buna göre şekilleniyor olması partilerde bir iç kavgayı da gözler önüne seriyor..
Herkes elinde partiyi tutmak kadroda yer almak için tüm gücü ile seferber olmuş durumda!
Özellikle iktidar partisinin seçimlerde aday gösterme yöntemleri kongreleri ateşleyen en önemli etkendir?
Değişen kadrolar değişim için zorlanan kadrolar yeni bir kadronun habercisi olurken el çektirilenler, görevden alınanların önümüzdeki seçim için aday olma gibi bir şansı gözükmüyor..
Özellikle AK Parti genel başkanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın işaret ettiği teşkilatların genelinde beklenen değişim rüzgarları Eylül ayı başlarında kendini gösterecektir. İktidar partisinin genel başkanı tarafından ‘Metal yorgunluğu’ olarak tarif edilen ve değişimi işaret eden sözler arkasından kuruluş yıldönümünde bahsettiği ‘defolu’ söz, gelmekte olan büyük değişimin habercisidir.
Yani kısacası önce il ve ilçe teşkilatlarında defolular temizlenecek! Sonrasında ise FETÖ bağlantısı olan isimler ayıklanacak
BU arada kahve köşelerinde konuşulan, tabanın belli kesiminde ‘bunları neden almadılar? Bunlarda FETÖ’cü’ serzenişinde bulunan sandığa gitmek istemeyen ya da tepki veren seçmene doping etkisi yaratacak farklı senaryolarla seçmenin karşısına çıkacaklar!
Öncelikle MHP tabanı ile uyumlu, 2019 Kasım’ına giden yolda birlikteliği güçlendirecek ya da birlikte belirleyecek adayların çıkması sağlanacak.
Türkiye istese de istemese de 2019 yerel seçimlerine de 2 kutuplu bir seçim atmosferi ile girmek üzere!
Çünkü defolular ayıklanacak! Toplumun tepkisi azaltılacak!
MHP AKP seçmen birlikteliği tabanda sağlanacak Ankara ve İstanbul’u kaybetmemek için özel formüller devreye sokulacak! 2019 Kasım’ında yapılacak olan seçimlerde taban tabana dayanışma içerisinde EVET ve HAYIR cephesi bir kez daha sandıklara birlikte gidecek!
Çünkü artık parlamenter sistem değil ülkeyi, başkan yönetecekse partilerde milletvekilliği için değil başkan odaklı çalışmak zorunda olmalarındandır. İşte Başkanlığa giden yolda; 2019 yerel seçimlerinden, yerel seçimlere giden yolda kongrelerden geçmektedir….

Başa dön tuşu