ATATÜRK’ÜN SİNOP’A GELİŞİ TÖRENLERLE KUTLANACAK.

Harf inkılabını Sinop’tan başlatan Mustafa Kemal Atatürk’ün Sinop’a gelişinin 89. Yıldönümü 15 Eylülde törenlerle kutlanacak.
Törende yapılacak olan etkinlikler kapsamında Atatürk’ün Sinop’a gelişini temsil eden geminin karşılanması ve hükümet konağı önünde Atatürk anıtı’na çelenklerin konulması ile başlayacak.
Akabinde Adliye Sarayındaki Atatürk müzesi ve kütüphanesini ziyaret ve Vali Hasanİpek tarafından anı defterinin imzalanması,Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu bahçesi Atatürk anıtı önünde

Atatürk’ün Sinop’a geliş yıl dönümü ve harf inkılabı töreni;saygı duruşu,istiklal marşı,15 Eylül 1928’de Atatürk’ün Sinop’a gelişini konu alan ve Sinop gazetesi’nde yayımlanan makalenin okunması,günün anlam ve önemi ile ilgili şiirlerin okunması,Atatürk’ün hamalla konuşmasının canlandırılması(piyes),zeybek ve halk oyunları gösterisi 20.00: Sinop Belediye Başkanlığı organizesinde Atatürk’ün sevdiği şarkılar konseri yer alacak. Günün anlam ve önemiyle ilgili Sinop Valisi Hasan İpek, 15 Eylül Atatürk’ün Sinop’a gelişinin 89.yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.Mesajın’da Cumhuriyetimizin mimarı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Sinop’a gelişinin 89. yıl dönümünü kutlama şerefine nail olmanın gururunu hep birlikte yaşıyoruz.Ulu Önderin 15 Eylül 1928 tarihinde Sinop’ta olmasından dolayı yaşanan onur, gurur ve heyecanın boyutunu tarif etmek mümkün değildir. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yeni Türk alfabesinin esaslarına ait ilk dersi Sinop’ta vermiştir. Bu nedenle 15 Eylül tarihi Sinop için özel bir anlam ve önem taşımaktadır.
15 Temmuz 2016 tarihinde de yeni bir kurtuluş ve Cumhuriyete sahip çıkma kahramanlığını etnik ve siyasi hiçbir ayrılık göstermeden şehitler ve gaziler vererek gösteren, Uçağı, topu, tankı ile gelen dâhili düşmanlara göğsünü siper ederek yenen Türkiye Cumhuriyeti’nin kahraman evlatları,bağımsızlığına, özgürlüğüne ve demokrasisine canları pahasına dahi olsa da sonuna dek sahip çıktıklarını bir kez daha göstermişlerdir. Sizler rahat uyuyun. Biz Cumhuriyetimize, bağımsızlığımıza ve demokrasimize canımızla, kanımızla sahip çıkıyoruz ve çıkmaya da devam edeceğiz.
Bu duygu ve düşüncelerle, Baş Öğretmenimiz Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, güzel yurdumuzu canları ile koruyan tüm şehit ve gazilerimizi minnetle yad ediyorum,dedi.

Başa dön tuşu