BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN!

On bir ayın sultanı vedaya hazırlanıyor.
İçerisinde bulunduğumuz günlerde rahmet ve bereket ayı olan Ramazan-ı şerif ayının son demini yaşıyoruz. Bir yandan içimizi hüzün kaplarken diğer yandan da bayrama ulaşacak olmanın heyecanı ve coşkusu içerisindeyiz. Rabbim sağ salim bayrama ulaşmayı ve bayram sabahı tüm günahlarından arınmış olarak kalkmayı nasip etsin!
Bayram yaklaştıkça evlerde bayram temizlikleri ve misafir hazırlıkları da gün yüzüne çıkmaya başladı. Maharetli eller, misafirlere ikram edilecek tatlıları, tuzluları, sarmaları, dolmaları çoktan planladı bile. Diğer taraftan otobüs terminalleri ve hava alanlarında da bayram yoğunluğu artmaya başladı.
Bütün bunlar bayramın güzellikleri değil mi? Zira bayram demek; sevinç, neşe, birlik, barış, kardeşlik yani özetle mutlu olmak ve mutlu etmek demektir. İşte tam da bu noktada bayram, bayram gibi ifa edilmeli ki hak yerini bulsun.
Mesela bayramı fırsat bilerek tatil beldelerine hücum edenler eğer anne babalarını ihmal ederlerse buna bayram denilir mi?
Bayramı kavramını içerisinde sadece deniz-kum-güneş üçlemesini ihtiva eden alelade bir tatil kavramına dönüştürürsek bu bayram olur mu?
Bayramda gözü yollarda evlat ve torun hasretiyle bekleyen anne babaların nasırlı ellerini öpmek varken; bir telefon görüşmesi ile bu işi geçiştirirsek bu hakikaten bayram olur mu?
İslam’ın beş şartından biri olan 30 günlük orucu tuttuktan sonra televizyon ekranlarında “bayram eğlencesi” adı altında türlü kepazelikler sergilemek bayramın manevi ruhuna halel getirmez mi?
Bayram, güzel ve cicili bicili elbiselerle sadece kaportayı güzelleştirerek kendisini insanların beğenisine sunmaktan ibaret değildir. Bayramlar, aynı zamanda iç güzelliklerin de dışa vurulması ve ete kemiğe bürünmesi lazım gelen Hz. Allah’ın insanlara lütfettiği müstesna zaman dilimleridir.
Son kertede yazı vesilesiyle âlemi İslam’ın mübarek Ramazan Bayramı’nı tebrik eder, Yüce Rabbimden hayırlara vesile olmasını dilerim…
Bir hatırlatma: Bu bayram ve her bayram, trafik canavarı olmayalım! Bayramı kendimize ve diğer insanlara zehir etmeyelim!

Başa dön tuşu