BU ADAMLARA DİKKAT EDİN!

2010’lu yılların başlarında Suriye’de başlayan Ortadoğu yangını bir türlü sönmedi. Söndürmek için gelenlerse yangına su yerine benzinle müdahale ediyorlar. Bir tarafı kontrol altına alınırken başka yere kıvılcım sardırarak yangının kontrollerinde devam etmesini adeta keyifle izliyorlar.
Suriye’de hergün değişen dengeler bölgemizde başka sorunların ortaya çıkmasına vesile oluyor. Tavşana kaç tazıya tut politikası uygulayan AB, ABD ve Rusya sorunların çözümüne değil, kendi çıkarlarına ne kadar uygun olduğuna göre tavır belirliyorlar. Rusya’nın mevcut yönetimi desteklemesi, ABD’nin PYD/PKK gibi terör örgütlerini isim değişikliği ile koalisyon güçleri arasına alması, AB’nin mültecileri Türkiye’de tutmaktan öte bir tavır sergilememesi hep aynı senaryonun bölümleri.
Tarih boyunca beyaz adamlar hep çıkarlarının yani emperyalizmin savunucusu olmuşlardır. Başkaları için ne yaptılarsa hep kendi çıkarlarını korumak ve kollamak adına yapmışlardır.
1957 yılında Amerika’nın güneyine araştırma yapmak üzere üs kuran Nasa ‘yı birgün küçük bir kızılderili çocuk farkeder ve koşa koşa epeyce uzakta bulunan kamplarına gidip Büyükbabasına haber verir.
-Büyükbaba, beyaz adamlar gelmiş, aşağıdaki vadide gördüm… Çok kalabalıklar ve birşeyler yapıyorlar.Yaşlı kızılderili homurdanmaya başlar, belli ki epeyce sinirlenmiştir.
-Onlarla konuştun mu?
-Hayır, beni görmediler. Ben büyük tepenin üzerinden onları izledim.
-O zaman yarın yanlarına git ve orada ne aradıklarını sor.
Küçük kızılderili ertesi sabah yola koyulur.Üsse varır ve beyaz adamlardan birinin yanına gidip;
-Burada ne yapıyorsunuz? diye sorar. Beyaz adamlardan birkaçı küçük kızılderilinin başını okşarlarlar, ona gülümserler ve;
-Hani geceleri gökyüzünde parlayan birşey var ya, biz buradan onu seyrediyoruz.
-Ay’ımı?! peki ama neden?
Adamlar küçük çocuğun sorusunu yine gülümseyerek yanıtlarlar.
-İleride… çok yıllar sonra buradan oraya insanları götürebilmek ve orada yeni bir hayat kurabilmek için… Anladın mı?
Küçük kızılderili şaşkınlığını gizlemeye çalışarak “Anladım” der ve koşa koşa uzaklaşır. Öyle hızlı koşmuştur ki, kampa geldiğinde konuşamaz haldedir. Hemen büyükbabasının yanına gider ve kendisine söylenenleri bir bir anlatır. Yaşlı kızılderili torununun anlattıklarını dinledikten sonra iyice sinirlenir, bağırıp çağırmaya başlar. Ertesi sabah yine torununu yanına çağırır, hayvan derisi üzerine kızgın bir çubukla ve kendi lisanınca yazdığı notu torununa uzatarak der ki;
-Bunu al, beyaz adamlara götür ve onlara de ki; “Bunu büyükbabam gönderdi… Oraya, yani Ay’a gittiğinizde bunu oradakilere verecekmişsiniz”
Küçük kızılderili kendisine söyleneni aynen yapar. Üsdeki beyaz adamlardan birine notu verir, Büyükbabasının söylediklerini de iletir ve yine koşar adım uzaklaşır. Üs çalışanları, belli bölümleri yakılmış deri parçasına bakıp bakıp saatlerce gülerler. Ancak aradan bir kaç gün geçtikten sonra, yaşlı kızılderilinin o notla, sözde ayda yaşayanlara nasıl bir mesaj iletmek istedigini merak etmeye başlarlar. Bu merak günden güne öylesine büyür ki, bir tercüman çağırmaya karar verirler. Tercüman geldiğinde herkes bir araya toplanır ve merakla beklemeye başlarlar. Bu arada gülüşmeler hala ara ara devam etmektedir. Tercüman deri parçasını eline alır, okur ve ağlamaya başlar. Herkes şaşkındır, gülüşmeler yerini iyiden iyiye meraka bırakmıştır. Tercüman yaşlı gözlerini kalabalığa çevirir ve der ki;
-Not aynen şöyle;
“Bu adamlara dikkat edin, elinizden topraklarınızı almaya geliyorlar!

Başa dön tuşu