ÇELTİK ÜRETİCİSİ PERİŞAN! ÖĞRETMEN YOK SATIYORMUŞ!

Durağan özellikle üretim sektöründen hızla tüketim sektörüne yöneliyor..
Bir çok esnaf İŞKUR nedeni ile eleman bulmakta zorlanıyor. Genç nüfusun hızla ilçeyi terk etmesi bir çok esnafın kapatmanın eşiğine gelmesi, konuştuğum her esnaf ya gitmek ya da farklı bir arayış içerisinde olduğu bu süreçte ilçenin en büyük gelir kaynağı durumunda olan çeltikte alarm zilleri vurmaya başladı.
Özellikle son 10 yıldır toplulaştırma nedeni ile Durağan merkez ve civar köylerde ekilemeyen araziler, gelir kaynağı sadece çeltik olan köylü vatandaşı mağdur etti. Bu süreçte borçlanan, borcunu ödemekte zorlanan üreticiyi bir senede dolu vurdu. Mevsimsel değişiklikler gündüzleri aşırı ısınan, geceleri aşırı soğuyan yapı üreticinin bir başka handikapı oldu. Yıllardır alışa geldiği iklim 2 barajın etkisi ile aşırı nemli bir havanın oluşmasına sebep olurken alışık olmadığı bu hava değişikliği çeltik üreticisini de çeltiğe ne zaman müdahele edeceğini şaşırtan bir olgu olarak üreticiyi zorda bıraktı. Havaların değişimi ile birlikte değişik otlarda çeltik üreticisin başına bela oldu. Tohumla bulaşan ya da hastalık suyla gelen ve ilk defa görülen çeltik biti üreticiye zor günler yaşattı. Allahtan sadece karayazı mevkiinde görülen ve İlçe Tarım Müdürlüğü’nün anında müdahelesi ile geniş bir ölçeği yayılmayan ve sadec lokal olarak kalan çeltik biti acaba tohumlarela mı geldi? Bu soru araştırılmalı cevap bulunmalıdır.
Çünkü bu yıl üretici alışık olmadığı biçimde ot mücadelesi yapmış ve bunda da yenik düşmüştür. Tarlaları basan otlarla mücadele için tavsiyeler üzerine alınan ot ilaçları fayda etmemiş, sürekli ilaç alımları ile üretici kazanacağı üç kuruşu da maliyetlere yansıtmıştır.
Bir çok çeltik üreticisi hasadını almakta zorlanırken randıman oranlarının %30’lara kadar düştüğünü iddia eden üretici olması vatandaşımızın zor bir dönem yaşadığının bir başka göstergesidir. Yıllarca ofis olmaması, çeltik fiyatlarında dengesizlik, üreticinin pskolojisini oldukça bozmuş ilgisizlik, bilimsel olanaklarında yoksun olmak, yol gösterici bir yapının oluşmaması bu yıl çeltiği adeta dip yaptırdı. Bölgenin en lezzetli çeltiğini, sunan son on yıldır yaşadığı randıman düşüklüğü verim düşüklüğü nedeni ile adeta kaderine terk edilmiş, üretici eski usullerle geçim kaynağının kurtarmanın derdine düşmüştür. Durağan bu randıman ve rekolte düşüklüğünün nedenleri bilimsel olarak incelenmeli, umudunu çeltiğe bağlayan üreticinin yüzü güldürülmelidir. Aksi takdirde genç nufus zaten çeltiğe el sürmüyor, göç ediyor, yaşayanlarda bıkarsa boz tarlalar, ota bürünmüş milyarlık yatırımlar geliyor!
Durağan’ın son üretim halkası da bıkkınlıktan yorgunluktan ilgisizlikten, bilimsel olmayan üretimden çekilerek emekliliği tadını sürmeye hazırlanıyor.. Kısacası bir avuç üreten de emeğinin karşılığının alamanın üretip kazanamamanın perişanlığını yaşıyor. Yerel yöneticiler, ilgili kurumlar artık bilimsel bir ekiple yola çıkın. Gelin bu sorunları araştırın. Yoksa üretimdeki son kalemizde elimizden çıkıyor…
ÖĞRETMEN AÇIĞI MI VAR?
Bir diğer konuda Milli Eğitimde yaşanıyor. Okulların açılması birlilkte öğretmen açığı hususuda gazetemize gelen en yoğun şikayetler arasında yer alıyor. Yaklaşık 80’e yakın öğretmenin eş vb. sebeplerle ilçe dışına tayini çıktığını buna karşılık 20 civarında öğretmen atandığı iddiaları kamuoyununu konuştuğu konular arasında yer alıyor. Durağan’a üvey evlat muamelesi yapmaya kimseinin hakkı yoktur. Bu ilçe Cumhuriyetin kurulmasında Milli Mücadelede 2 vekil vermiş Sinop’un tek ilçesidir. Vatanına bu kadar bağlı insanların toprağı eğitimden ve öğretimden bu kadar soyutlanmamalı tecrübeden uzaklaştırılmamalıdır. Vekil öğretmenler, geçici tayinlerle ilçe bir belirsizliğe yol almamalıdır. Bu ilçenin kaderini elinde tutanlar, siyaset yapanlar, aldıkları oy ile coşanlar, yaptıkları hizmetle bilboardları dolduranlar gelinm bu ilçeyi 2. sınıf muamelesi olmaktan kurtaracak olan öğretmen açığını geçici çözümlerle değil kalıcı çözümlerle çözün!
İlçe Milli Eğitim özellikle öğretmen açığı durumu nedir? İlçede gerçekten bir öğretmen açığı varmıdır? Giden öğretmen sayısı kaç? Gelene öğretmen sayısı kaçtır?
Bu konuları kamuoyuyla paylaşmalı vatandaşın aklındaki sorular cevap bulmalıdır. Aksi takdirde tüm iddialar doğrulanmış, siyaset beceriksiz, ilçe milli eğitim yetersiz ahbap dost çavuş ilişkisi ile yönetilen bir kadro hakim algısı doğacaktır. Bu da zaten eleştirlen bu kurumu daha yerlere serecektir…
Bu vesile tüm eleştirilere rağmen 2017-2018 eğitim ve öğretim yılının yarınların aydınlık Türkiyesine, Atatürkçü, cumhuriyet değerlerine bağlı yeni nesillere vesile olacağı inancı ile kutlar, tüm öğrencilerimize ve onlara emek veren değerli öğretmenlerimize başarı dolu bir dönem dilerim.

Başa dön tuşu