CHP, ÇOCUK SUÇLARINDAKİ ARTIŞIN ARAŞTIRILMASINI İSTEDİ

CHP, Türkiye’de hızla yükselen suçlu çocuk sayısındaki artışın nedenlerinin araştırılmasını istedi. Çocukları suça yönelten unsurların tespiti ile çocukların suça yönelmesini önleyici politikalar ve hizmetlerin geliştirilmesi amacıyla Meclis araştırması talep etti.
CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan önergede, Türkiye’de son yıllarda çocuklar tarafından işlenen yada çocukların dahil olduğu suçların sayısının dramatik bir şekilde arttığı belirtildi. “Çocuklar arasında hızla yükselen suça yönelme eğilimi toplumsal bir sorundur. Bu kanayan yaraya derhal neşter vurulmalıdır” denilen önergede, TÜİK tarafından açıklanan ve çocukların suça karışmasındaki artışı ortaya koyan verilerine dikkat çekildi. Önergede şunlar kaydedildi:
“TÜİK verileri çocukların işlediği veya dahil olduğu suçların sayısındaki artışı çok net bir şekilde gözler önüne sermektedir.
1955 ve 1960 yıllarında çeşitli suçlardan hüküm giyerek
Islahevlerine yerleştirilen çocukların sayısı yalnızca 336 iken bu sayı 2002 ve 2003’te 786 olmuştur. Güvenlik birimlerinin verilerine göre;
2002 yılında Türkiye genelinde suça karıştığı şüphesi altında bulunan çocuk sayısı 57 bin 837, suç mağduru çocuk sayısı ise 48 bin 686’dır.
TÜİK’in 2016 yılı verilerine göre güvenlik birimlerine gelen veya getirilen 333 bin 435 çocuğun %32,6’sı (108 bin 675) kanunlarda suç olarak tanımlanan bir fiili işlediği iddiasıyla (suça sürüklenme) geldi ya da getirildi.
Bütün bunların dışında geleceğimizin teminatı çocuklarımızın güvenlik birimlerine suça sürüklenme nedeni ile getirilenlerin (108 bin 675 çocuğun) 36 bin 87’sinin bağımlılık yapan madde kullandığı görüldü. Bağımlılık yapan madde kullanan çocukların %84,5’ini 15-17 yaş grubu, %15’ini ise 12-14 yaş grubundaki çocuklar oluşturdu.
Türkiye’de hızla yükselen çocuk suçluluğu olgusunun nedenlerinin tüm ayrıntıları ile araştırılması ve önleyici politikalarla birlikte önleyici hizmetlerin geliştirilmesi son derece önem arz etmektedir. chpbarış karadenizARAŞTIRMA ÖNERGESİ METNİ

Başa dön tuşu