CHP MİLETVEKİLİ BARIŞ KARADENİZ: SİNOPLULAR ATATÜRK DEVRİMLERİNE SONSUZA DEK SAHİP ÇIKACAKLARDIR

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Mustafa Kemal Atatürk’ün Sinop’a gelişinin 89’uncu yıldönümünü büyük bir gururla bir kez daha yaşadıklarını belirterek, “Cumhuriyet şehri Sinop, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerine sonsuza dek sahip çıkacaktır” dedi.
CHP’li Karadeniz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Sinop’a gelişinde Limaniçi mevkisi İskele Meydanı’nda karşılandığı gündeki büyük coşkuyu büyük bir heyecanla

Yaşadıklarını söyledi. “Onurunu yaşadığımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyaretinin Cumhuriyet kenti Sinop’ta nice yıllar yaşanacağına yürekten inanıyorum” diyen Karadeniz şöyle devam etti:
“Emperyalizmi dize getiren özgürlük ve bağımsızlık ateşini yakmak için Samsun’a gitmek üzere Bandırma vapuru ile Karadeniz’e açıldıktan sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk daha Samsun’a varmadan 18 Mayıs 1919 günü ilk Sinop’a uğramıştı. Zaferle sonuçlanan Milli Mücadelenin ardından Gazi Mustafa Kemal Atatürk ülkesini aydınlık yarınlara taşıyacak devrimlerini birer birer gerçekleştiriyordu.15 Eylül 1928 tarihinde de Sinop’a ziyaretini gerçekleştiren Büyük Önder Atatürk Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulunun bahçesinde, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin sembolü “kara tahta” başında Harf İnkılâbını açıklamıştır.Harf devrimini Sinop’tan başlatan Başöğretmenimiz Atatürk, bizzat kendisi yeni alfabeyi kara tahtaya yazarak şimdiki Mehmet Akif Ersoy Okulu’nun bahçesinde halka göstermişti. Sinoplular, bu büyük devrimin başlangıcı olarak Sinop’u seçen Atatürk’ün güvenini sarsmamışlar, Cumhuriyet’in çağdaş bir kenti olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, devrimlerin mimarı Atatürk’ün izinde kararlı adımlarla devrimlerin ve çağdaş değerlerin savunucusu olmuşlardır. Bir Sinoplu olarak gurur duyduğum bu günde, başta Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, Kurtuluş Savaşı’nda canlarını vatan toprakları için feda eden kahraman Sinoplu şehitlerimizi, güzel yurdumuzu canları ile koruyan tüm şehit ve gazilerimizi saygıyla anıyorum.”dedi.

Başa dön tuşu