CHP SİNOP MİLLETVEKİLİ BARIŞ KARADENİZ SORDU: ADALET İÇİN, ATATÜRK’E HAKARET DAVASINDA ERDOĞAN MÜDAHİL OLUR MU?

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Atatürk’e hakaret eden ve bugüne kadar yakalanamayan Hasan Akar’ı Başbakan Binali Yıldırım’a sordu.
Adaletin yerini bulması gerektiğini belirten Karadeniz, davada Cumhurbaşkanı ile Adalet Bakanı’nın mağdur sıfatı ile devleti ve milleti temsil edebileceğini söyledi. Karadeniz, “Bu davada Devleti ve Milleti hangi kamu otoritesi temsil etmektedir ya da edecektir?” diye sordu.
Barış Karadeniz, Zübeyde Hanım’a ağza alınmayacak sözler sarf ederek hakaret eden Hasan Akar’ın henüz yakalanıp adalet önüne çıkarılamadığını anımsattı. Başbakan Binali Yıldırım’a Hasan Akar’ın neden yakalanamadığını soran CHP Milletvekili Karadeniz, “Hasan Akar’ı kim ya da kimler koruyor?” dedi.
Barış Karadeniz, Atatürk’ün manevi şahsiyetine ve hatırasına, düşünce açıklama özgürlüğünden hareketle, temsil ettiği değerleri ve şahsını hedef almak suretiyle hakaret etme veya sövme hakkına hiç kimsenin sahip olmadığını söyledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Atatürk’e hakareti “çok çirkin” olarak değerlendirdiğini, “Olay yargı sürecine girdiği için olayı kendimi yargı yerine koymak suretiyle değerlendirmem doğru olmaz.
Bunu yargıda göreceğiz” açıklamasında bulunduğunu hatırlatan Karadeniz, davada Cumhurbaşkanı ile Adalet Bakanı’nın mağdur sıfatı ile devleti ve milleti temsil etmesi gerektiğini belirten Karadeniz, “Bu davada Devleti ve Milleti hangi kamu otoritesi temsil etmektedir ya da edecektir?” diye sordu.
CHP’li Karadeniz Başbakan Yıldırım’a şu soruları yöneltti:
“Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” ve “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlarından soruşturma yürütülen Hasan Akar bu güne kadar neden yakalanamamıştır?
Hasan Akar’ı kim ya da kimler koruyor?
Nur cemaatinin “Okuyucular” kolunda “hoca” olduğu belirtilen Hasan Akar’ın 42 gündür polis tarafından yakalanamamasının nedeni bu cemaat mensubu olmasından mıdır?
Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakan ve devlet büyüklerine yönelik hakaret edenler çok kısa zamanda yakalanıp, tutuklu olarak yargılanırken Hasan Akar’ın suç tarihinden bugüne kadar yakalanmayıp adalet önüne çıkarılmamasının sorumluları kimlerdir? Adaletin sağlanması için, sorumlular hakkında yasal işlem başlatılması için bir talimatınız olacak mıdır?
Hasan Akar’ı yakalayıp adalete teslim etmediğiniz sürece adaleti nasıl tesis edeceksiniz?
31.07.1951 tarihinde yürürlüğe giren 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanununa göre açılan kamu davasını Devleti ve Milleti temsil eden (Cumhurbaşkanlığı ve Adalet Bakanlığı) kamu otoritesi müdahil olarak, yani mağdur sıfatıyla takip edebilecekken, bu davada Devleti ve Milleti hangi kamu otoritesi temsil etmektedir ya da edecektir?
“ADALET YÜRÜYÜŞÜMÜZE DESTEK
GİDEREK ARTIYOR”
Adalet yürüyüşünün 7’nci gününde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek artarak devam ediyor. Ergenekon ve Balyoz davalarının mağduru olan emekli komutanlar ile Soma maden faciasında şehit olan işçilerin yakınlarının katıldığı adalet yürüyüşü toplumun geniş kesimlerinden destek almaya devam ediyor.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte adalet yürüyüşüne devam eden CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz “adaleti herkes için istediğimizi herkes biliyor ve Genel Başkanımızın başlattığı yürüyüşe destek her geçen gün artıyor” dedi. Toplumun çok büyük bir kesiminin çok uzun zamandır adaletten yoksun bırakıldığını belirten Karadeniz, bu yürüyüşün Türkiye’de çok şeyi değiştireceğine inandıklarını söyledi.
CHP’li Karadeniz, “Adalet olmadığı için toplumun geniş kesimlerinden verilen destek her geçen giderek artıyor. İnsanlarımız Genel Başkanımıza, bize inanıyor. Bu ülkede, gerçekleri halkına duyurduğu için hapislerde yatan gazeteciler var. Onlar adalet arıyor. İktidara muhalefet oldukları için işlerini kaybeden ya da çocuklarını işe yerleştiremeyen insanlarımız var. Bu insanlarımız da adalet arıyor. Emekli olmaya hak kazandıkları halde sadece bir gecede değiştirilen yasa ile haklarını alamayan insanlarımız var. Onlar da haklarını, adaleti arıyor. Terörle mücadele ederken yaralanan, göğsünde terörist mermisi taşıyan ama Gazi sayılmayarak bu onurdan mahrum edilen insanlarımız da adalet arıyor. Bizim yürüyüşümüz adaleti arayan 80 milyon insanımız için” diye konuştu.

Başa dön tuşu