CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN’DAN NÜKLEER SANTRAL AÇIKLAMASI

CBCumhurbaşkanı Erdoğan, “Akkuyu ve Sinop nükleer santrallerinin devreye girmesi ile enerji ihtiyacımızın yüzde onluk kısmını karşılayacağız.
Sinop projesinde inşaata en kısa sürede başlamak istiyoruz.Son G-20 toplantısında Japonya Başbakanı Sayın Abe ile bunun etraflı bir şekilde görüştük” dedi. Hatta Üçüncü bir nükleer güç santrali projesiyle ilgili çalışmalarımızı başlatmış bulunuyoruz” dedi.Kongrede konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son bir buçuk asırdır güçlü ülke olmanın yolunun enerji kaynaklarına sahip bulunmaktan veya söz sahibi olmaktan geçtiğini söyledi.Ülkemiz jeopolitik konumu gereği büyük enerji üreticileriyle tüketicileri arasında doğal bir köprü durumundadır. Siyasi istikrarımız ve ekonomik gelişmişliğimizle uluslararası enerji arenasında hatırı sayılı bir konumdaolduğunu söyledi.

başbakanBaşbakan Yıldırım;“Ülkemizin enerji teknoloji kapasitesini artıracağız”dedi. Başbakan Binali Yıldırım,22.Dünya Petrol Kongresi’nde yaptığı konuşmada,“ Akkuyu Nükleer Enerji santralini Rusya,Sinop santralini ise Japon ve Fransız teknolojisiyle yapmayı hedefliyoruz.Her iki santralinde 2023’te faal hale gelmesini,ülkemizin nükleer enerji alanındaki teknolojisi insan kaynakları kapasitesini geliştirmeyi öngörüyoruz” dedi.Başbakan Binali Yıldırım,Türkiye’nin enerji projelerinden de bahsederek, “Enerji alanındaki milli ve yerli kapasitemizi geliştirmeye devam ediyoruz.2023 hedeflerimiz doğrultusunda yenilenebilir enerji payını yüzde 30 seviyesine ulaştırmayı hedefliyoruz.

Başa dön tuşu