EYALET SİSTEMİNE HAZIR MIYIZ?

Referanduma günler kala anayasa değişikliğine hayır diyen kesimin önemli nedenlerinden bir tanesi olan eyaletlere bölünme konusunda Sayın Cumhurbaşkanının danışmanlarından iki tanesinin ortaya çıkan fikirlerini herhangi bir yorum katmadan sizinle paylaşmak istiyorum.
Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başdanışman Şükrü Karatepe, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından basılıp, on binlerce kişiye ücretsiz dağıtılan Şehir Araştırmaları Dergisi’nin son sayısında, referandum sonrasında özerklik ve federasyonlu sisteme geçiş yapılması gerektiğini kaleme aldı. “Başkanlık sisteminde şehir yönetimi” başlıklı makalesinde, 23 eyalet ve 5 özerk bölgeden oluşan Çin örneğini veren Karetepe, Türkiye’nin bu modeli örnek alması gerektiğini öne sürdü: “Çin’de, şehirlerin bir kısmı farklı statülerde kuruluyor. Bütün politikalarını, ulusal birlik ve güvenliğe öncelik vererek oluşturan Çin, büyüyen ve gelişen şehirlerine yeni yönetim modelleri uyguluyor. Güvenlik kaygısıyla resmi açıklamalarda yüksek sesle dile getirilmese bile, Türkiye de bu süreçten etkileniyor.”
“…Şehir yönetimi yeniden tanımlanmalıdır. Bu tanımlama yapılırken, büyükşehir belediye başkanına doğrudan ‘şehir başkanı’ veya ‘büyükşehir başkanı’ gibi bir ad verilmelidir. Bütün şehirde (30 büyükşehir) özel idarelerin kalkması ve iki başlı yürütmenin sona ermesi ise başkanlık sisteminin tam olarak kurulması yönünde atılan önemli bir adımdır.”
Yazılanlar aklımıza doğrudan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın “İstanbul kendi kararlarını almalı, başka bir yere bağlı olmadan yönetilmeli” şeklindeki özerklik talebini getiriyor.
Bir diğer Başdanışman Adnan Tanrıverdi ise, “Eyalet sistemi getirilmelidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin taşra teşkilatı ve devletin yönetim şekli tekrar düzenlenmelidir. Kürtlerin ve diğer etnik grupların kendi dillerini konuşma, geliştirme ve kendi dilinde eğitim yapma imkanı anayasa ile koruma altına alınmalıdır. Kürt kimliği tanınmalıdır. Türk ırkına mensup olmayan vatandaşlarımızda ve Kürtlerde devlete karşı aidiyet duygusunun oluşması ve gelişmesi için 1982 Anayasası’nın 66. Maddesi değiştirilmelidir” demişti.
Anayasa değişikliğinin gizli mimarlarından biri olarak gösterilen bir diğer Başdanışman Mehmet Uçum ise twitter hesabından şu mesajı paylaştı: “Sessiz değil Halkımız gümbür gümbür bir Devrim yapıyor farkında mısınız. Halk kendi Devletini kurmak için adım atıyor, 16 Nisan Kutlu Olsun”
Sayın Cumhurbaşkanı da katıldığı bir televizyon proğramında vaktiyle eyaletlerden korkulmaması gerektiğini belirtmiş ve bu sistemin Osmanlı’da da var olduğunu dile getirmişti.
Tüm bunlar gösteriyor ki başkanlık sistemine geçtiğimizde eyaletlere bölünme için hazırlıklar mevcut.
Daha ilginç olan bir durum ise şuan değiştirmeye kalktığımız anayasayı hazırlatan Kenan Evren’de 90 yaşlarındayken Türkiye’nin bir gün eyalatlere mutlaka ayrılacağını ama bunu kendisinin belki göremeyeceğini ifade etmesidir.
Kararı millet kendi oyuyla vereceğine göre sonuçlarına da hep birlikte katlanacağız…

Başa dön tuşu