FACEBOOK ÜZERİNDEN ŞAŞIRTAN DOLANDIRICILIK! BU TUZAĞA DÜŞMEYİN!

Sınır tanımayan dolandırıcılar şimdi de Facebook’tan ‘eş-dost’ görünümüne bürünerek ceplerini doldurmaya başladı. Hack’ledikleri hesaptaki kişinin listesinden akraba ve yakınlarıyla geçmiş mesajları tarayarak sohbete geçen dolandırıcılar ‘Hediye çeki göndereceğim vaadiyle kişilerden önce bir telefon numarası vermesini isterken son günlerde ise”
—-Selam Nasılsın
—–sana bısey soracaam 63. YILINA ÖZEL Mıgrotan alısveriş ceki dagıtıyorum cebin hatlı mı?
—-Arkadaş Düzenledi” şeklinde iletişime geçiyorlar.
Ardından ‘Ne de olsa akrabam, dostum’ düşüncesiyle karşı tarafa güvenerek gönderilen mesajı ‘evet’ diye yanıtlayan kişilerden kesilen para dolandırıcının hesabına geçerken, dolandırılan kişinin de telefon faturasına yansıyor.
KREDİ KARTI
SIFIRLANIYOR
“Hesabını ele geçirdikleri kişilerin daha önce mesajlaştığı kişiler ile ilgili konuşma geçmişleri okunarak karşıdaki kişi hakkında bilgi ediniliyor. Mesajla kişiye ulaşarak karşılıksız olarak hediye çeki, ödül, laptop gibi şeylerin verileceği söylenerek bu sebeple gönderilen mesaja ‘evet’ yazarak onay vermesini ya da kredi kartı bilgilerini kendisine ulaştırması isteniyor. Eğer kişiler bu mesaja onay verip EVET yazarak cevaplarlar ise faturalı hatları üzerinden mesajda bildirilen bedeller her ay kesilmeye başlanıyor.

FACEBOOK

Başa dön tuşu