GÖZ GÖRE, GÖRE BATIYORUZ, FARKINDA MISINIZ?

Bir ülkede polis sayısı artıyorsa, adaletsizlik artıyor demektir. Bir ülkede cezaevi sayısı artıyorsa, suçlu artıyor demektir. Bir ülkede hastane sayısı artıyorsa, hasta sayısı artıyor demektir. Bir ülkede hırsızlık artıyorsa, o ülkede haram yiyen çok demektir. Bir ülkede tecavüz, tecavüzcü sayısı artıyorsa, o ülkede dindarlık değil, kullanılan bir dincilik var demektir. Bir ülkede rant, makam düşkünlüğü artıyorsa, o ülkede müslümanlık yok demektir. Bir ülkede milliyetçi söylem yasaklanıyorsa, o ülkede vatan haini çok demektir. Bir ülkede kütüphane sayısı azsa, o ülkede eğitim yok demektir. Bir ülkede eğitim sistemi sürekli değişiyorsa, o ülkede sağlam fikirler yıkılıyor demektir. Bir ülkede bunlar varsa diğerleri de faso, fiso demektir.

*************************

Yaylada tek başına yaşayan adam..

Dursun Sezer…

Durağan İlçesi’ne bağlı Köseli köyünden..
Yüksek rakımlı yaylada tek başına yaşıyor Dursun abi. Yürüyerek vardık yanına. Hava serin, puslu ve hafiften yağış atıyordu. Sarıkadı’dan bir çıktık, dağ, tepe demeden yamaçların eteklerinde yan, yan yürüyerek uzun ince bir yola vardık. Yol boyu yürüdük ta ki, Dursun abinin yaşadığı, huzur bulduğu taş duvarlarla örülü sıcak yuvasına kadar. Etrafı taşlarla örülü, üzeri naylon bir branda ile örtülü o yuvanın içine girmiştik birlikte. “Hava tertemiz, insanın ciğerlerine ilaç gibi geliyor, bu yaylanın havası” diye söyleniyordu bize.

Yörükçe yaşam sürüyordu oralarda Dursun abi. Suyunu oluktan alıyor, yemeğini kendi yapıyor, emek verip ektiği bahçesiyle ilgileniyor, bir de ağabeyinin hayvanlarıyla akşamı ediyordu. Üç aydan, üç aya devletin verdiği maaşla da geçimini sağlıyor, ihtiyacını gideriyor. Sis, soğuk ve yağmurda yürüyerek vardık yanına. Haliyle üşüdük, sağolsun bizi ağırladı. Sobası yanıyordu. Bahçesinde yetiştirdiği patatesleri soba da pişirmiş, semaveri yakmış. “Saraylar, saltanatlar, lüks hayatlar sizin olsun biz böyle de mutluyuz” diyordu objektiflere karşı.

Kısa ama hayatımda en çok zevk aldığım bir ziyaretti benimkisi..
Şimdi sıra sizde…
Haydi!.. Kendisine özel olduğunu hissettirin ona. Haramsız, haram saltanatsız, haram lokmasız yaşayan Dursun abi. İyi ki varsın. Hep var ol.
Bu ülkenin Dursun abilerine, insanlığı halen yaşatan o güzel insanlara selam olsun.

Başa dön tuşu