GURBETiN BASIN EMEKÇiLERi BiR ARADA!

Gazetemiz imtiyaz sahibi Mustafa Eker’in Almanya gezisinde Hamburg Türk Basın Birliği Başkanı Erdal Altuntaş, Hamburg CHP temsilcisi Coşkun COŞTUR ve Hamburg SPD Belediye Meclis üyesi Bernd P. HOLST ile görüştü. Çok sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen sohbetlerde Eker kendisi ile yakından ilgilenen Hamburg Türk Basın Birliği Başkanı Erdal Altuntaş’a yönetim kuruluna ve üyelerine çok teşekkür etti.
Hamburg Türk Basın Birliği’nin Bremende gerçekleştirdiği Mayıs ayı olağan değerlendirme toplantısına da misafir olarak katılan Eker, Hamburg POST gazetesi bürosunda POST gazetesini inceledi. POST gazetesi Hamburg temsilcisi olan Altuntaş’ın yakın ilgi ve alakasını gören Eker, 19 Mayıs’ta gerçeklşecek önemli bir etkinliğin tanıtım toplantısına da katıldı. 19 Mayıs 2017 tarihinde Hamburg boks organizatörü Erol Ceylan’ın düzenleyeceği özel boks karşılaşmasına eski IBO şampiyonu Ola AFOLABI’ gayrimenkul milyoneri Mario DOSER arasında yapılacak tanıtım etkinliğine katıldı.

 

Gazetemiz imtiyaz sahibi Mustafa Eker Almanya gezisinde Hamburg Türk Basın Birliği Başkanı Erdal Altuntaş ve yönetim kurulunu ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu. Basın Birliği’nin Almanya’nın masallar kenti Bremen mızıkacılarının hayat bulduğu Bremen Kenti Basın Kulübünde gerçekleştirdiği Mayıs ayı aylık değerlendirme toplantısına da misafir olarak katıldı.

Hamburg Türk Basın Birliği Başkanı Erdal Altuntaş, “2010 yılında kurulan ve her yıl büyüyen etkinliği ve toparlayıcı gücü ile gurbetteki Türk’ün sesi olan Hamburg Türk Basın Birliği bir dayanışmanın kaynaşmanın ve gurbette Türkçeyi gönül vermiş, gurbetteki Anadolu insanın sesi ve soluğudur. Biz ekmeğinin peşinde olan Almanya da yaşayan vatandaşlarımızın sesi soluğu olurken, özgür haberciliğin ve basın mensuplarının da yaşadıkları acı ve sorunların takipçisi olmaya çalışıyoruz. Bu amaç doğrultusunda sürekli kendimizi yeniliyoruz. Almanya kanunları ve yasalar çerçevesinde haklarımızı kullanma, haksız rekabeti önleme çerçevesinde Almanya da faaliyet gösteren Alman basını ile Türkçe çıkan Türk basını arasında entegrasyon ve uyumlu bir çalışma ortamının hazırlanması noktasında girişimlerde bulunuyoruz. Bu kapsamda sürekli kendi aramızda yaptığımız istişareler ve tanışma toplantıları ile de birbimizle olan irtibatımızı hiç kesmiyoruz. Sadece Almanya ile değil Türkiye ile de yuakın temas halindeyiz. Birliğimiz üyesi basın mensupları ile yılda bir kez de olsa Türkiye de çeşitli ziyaretlerde bulunuyor gerek yerel basın gerekse ulusal basın temsilcileri ile bir araya gelerek gurbetten sılaya bir meslek dayanışmasının oluşması içinde çaba sarf ediyoruz” dedi.

Gazetemiz imtiyaz sahibi Mustafa Eker’de hamburg Türk Basın Birliği’nin başkanı, yönetim kuruluna ve üyelerine göstermiş oldukları misafirperverliğe, ilgi ve alakaya çok teşekkür ederek; “tüm zorluklara rağmen Türkçe’yi yaşatan, yaşatırken Türk insanının gurbetteki sorunlarına eğilen, sesi olan basın mensuplarının dayanışmasına, birlikteliğine ve etkinliklerine hayran oldum” dedi.Eker;“Günümüz dünyasının iletişim çağı olduğu gerçeği karşısında gurbette bir araya gelen Türkçeyi yaşatan, gurbetteki insanımızın sorunlarına eğilen ve kamuoyu oluşturan ve bu kapsamda kendi aralarındaki fikirsel mücadeleleri bir kenara bırakarak Türkiye ismi etrafında kenetlenen Türk Basın birliği adı ile faaliyet göstermeleri büyük bir alkışı hak ediyor. Çünkü zor günlerin başlangıcında hedef tahtasına oturacak basın çalışanları ile sahipleri, bu onurlu mücadele de ‘Basın milletin müşterek sesidir’ diyen ulu önderin yıllar önce gördüğü gerçekle, gurbette bir araya gelerek hem Türkiye’nin hemde gurbetteki vatandaşlarımızın sesi ve soluğu olmuşlardır. Bunu bizzat görmek ve yaşamak bir basın mensubu olarak beni çok mutlu etmiştir” dedi.

 

Başa dön tuşu