İLKOKULA MI ANAOKULUNA MI?

Tatil, bayram derken okul sezonu başladı. Eğitim yöneticileri ve öğretmenler okullarına giderek eğitim mesaisine başladılar bile.
Diğer yandan ailelerde de hummalı okul telaşı devam ediyor. Okul kıyafeti, kırtasiye, servis, kayıt gibi konularda yoğun bir arayış ve koşuşturmaca içerisindeler. Neden? Çocukları için en iyisine ulaşmak için.
Her yıl olduğu gibi bu yıl da bu günlerde bendenize velilerin en çok sordukları sorulardan biri şu: “Hocam çocuğumuzu bir yıl daha anaokuluna mı gönderelim, yoksa ilkokula mı başlatalım?”
Anne babalara çok yararlı olacağı inancıyla müsaadenizle bugün bu soruyu cevaplamak istiyorum.
Malumunuz olduğu üzere eğitim uzun soluklu bir yolculuk. Ve bu yolculukta sekteye uğramamak ve ara vermemek de çok önemli. Bunun için de çocuğun akademik ve sosyal beceriler de başarı göstermesi şart. Uzman arkadaşlar, anaokulunu bitiren ve okul yaşı gelen öğrenciler için bazı temel becerilerin oluşup oluşmadığına bakılması gerektiğini söylerler: Özbakım becerileri, sosyal yeterlilik, algılama düzeyi gibi. Bu doğrudur. Ancak bendeniz bunların yanı sıra bir başka riske dikkat çekmek isterim.
İlkokula başlama ile ilgili çocuğun mevcut kazanımları yeterli olmasına rağmen ilkokula başla(t)makta acele edilmesinin riskli olduğunu düşünüyorum. Zira 18 yıllık meslek hayatımda okula –görece- erken başlayıp ilerleyen yıllarda çok zorlanan öğrenciler ve bu durumdan yakınan veliler ile karşılaştım. Ne yazık ki iş işten geçtikten sonra geriye dönüş de mümkün olmuyor.
Açıkçası söylemeye çalıştığım şu: çocuk cep telefonu ile çok iyi oyun oynuyor. Her şeyi çok biliyor, çok konuşuyor, evde çok yaramazlık yapıyor ya da komşunun oğlu-kızı da ilkokula yazıldı diyerek çocuk ilkokula yazdırılmamalı.
Eğitim, uzun soluklu bir yolculuktur. O nedenle acele etmenin bir anlamı yok. Zira çocuk gelişiminde birkaç ayın ciddi etkisi vardır. O nedenle çocuğu aceleyle okula yazdırmak ileride onun yetersiz olmasına ve okuldan bıkmasına neden olabilir.
Özellikle ilkokul çağına gelmiş ve Eylül ayı itibariyle yaşı sınırda olan ya da sadece birkaç ay geçmiş olan çocuklarda acele edilmemeli. Bu konuda ailenin bir tereddüdü varsa bir bilene sormasında fayda olacaktır. Aksi halde ilerleyen yıllarda çocuk ciddi anlamda zorlandığında eğitim-öğretim süreci hem çocuk hem de aile için zül olmaya başlar.
Benden söylemesi…

Başa dön tuşu