İNŞAATI ESNAFI VURDU, KADROSUZLUK HALKI!

2014 yılında başlayan ve büyük ümitlerle bitmesi planlanan Durağan Devlet Hastanesi inşaatı durdu. Başbakanlık TOKİ tarafından yaptırılan ve yüklenici firması Ertay Mühendislik olan sözleşmede işin tamamı alt yükleniciye verilemez hükmüne rağmen Ertay Mühendislik tarafından İŞ YAPI’ya alt yüklenici olarak verildi.
Durağan’daki hastane inşaatı bir çok esnafı batırma noktasına getirdi. Durağan’da Hastane inşaatı durana kadar yüklenici firmayı tanımayan Durağan esnafı, yüklenici firma ile karşı karşıya kaldı.
Durağan’lı esnafa yaklaşık 1 milyon TL borç takan alt yüklenici firma borcunun ödememesi durumunda birkaç esnafın kepenk kapatmak zorunda kalacağı ifade ediliyor. Esnaf neredeyse her gün hastane inşaatına giderek derdine çare arıyor, yetkililerle görüşerek çözüm istiyor. Alt yüklenici ve yüklenici firma nezdinde diğer il ve ilçelerden de haciz işlemlerinin başlatıldığı ifade ediliyor.
Yapımı devam eden Durağan Devlet hastanesine gelen bir alacaklının hastane inşaatında yaptığı haciz işlemi sonrası borcuna karşılık malzemeler aldığı iddia edildi. Bir kaç firmanın alacaklarına karşılık orada bulunan malzemelere tedbir koydurduğu ve yedi emine teslim edildiği öğrenildi. Durağan esnafı ise bu güne kadar alacaklarını aldıklarını bir anda ortaya çıkan bu durum sonrası büyük bir şaşkınlık yaşadıklarını ifade ederek “Alacağımızı istiyoruz. Bir çok arkadaşımızın binlerce lira alacağı var. O zor şartlarda kazandıklarını buraya gömdüler. Bir çok çalışanın maaşı ödenmedi. Devlet ne zaman bize sahip çıkacak? TOKİ ‘nin yaptığı sözleşmede madem alt yükleniciye bu işin tamamı verilmiyordu o halde buraya her ay kontrole gelenler ve hak ediş düzenleyenler inşaatın kimin tarafından yapıldığını görmüyorlar mıydı? Durağan halkı ve hastane inşaatına malzeme verenler biliyorlardı ki bu inşaatı İŞ YAPI yapıyor yüklenici firmanın da o olduğunu zannediyorlardı. Bu inşaatın tamamını alt yüklenici yaptı. Şimdi ise bizi ilk defa gördüğümüz yüklenici firma ile karşı karşıya getirdiler. Yüklenici firma borçları üstlenmiyor. Yapılan iş ortada herkes kimin ne kadar iş yaptığını biliyor. Orada sonradan öğrendiğimiz kadarıyla yüklenici firmanın sorumlusu da varmış. Bunlar bizi, Durağan esnafını dolandırmak için mi buraya gönderildi. TOKİ bu işe el atmalı, bizim sorunumuzu çözmeli. Biz kime başvuracağız?” diyerek yetkililerden yardım istediler.
İNŞAATI ESNAFI VURDU, KADROSUZLUK HALKI!
İnşaatı duran Durağan Devlet Hastanesi sonrasında bir darbe de Durağan halkına geldi. Bu güne kadar cerrah ve Kadın doğum uzmanı kadrosu bulunan Durağan Devlet Hastanesinden bu iki önemli kadronun alındığı öğrenildi. Yeni yapılanma da Durağan Devlet Hastanesi’ne cerrah ve kadın Doğum uzmanı kadrosu tahsis edilmezken vatandaşlar da cerrah olmayacaksa, kadın doğum bulunmayacaksa hastane ne işe yarar? Diyerek duruma ve siyasi otoriteye tepki gösterdiler.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

_1041779

Başa dön tuşu