SEÇMEN KÜTÜKLERİ ASKIDA! VAR MISINIZ YOK MUSUNUZ? SÜREYİ KAÇIRMAYIN!

16 Nisan Pazar Günü yapılacak olan referandumda oy kullanabilecek seçmenlerin listesi, ilçe muhtarları tarafından askıya asıldı.
Tüm mahalle ve köy muhtarlarına gönderilen seçmen listeleri askıdaki yerlerini alırken, muhtarlar, vatandaşların muhtarlıklara gelerek seçmen listesinde adlarının bulunup bulunmadığını kontrol etmelerini söyledi. 26 Şubat tarihine kadar askıda kalacak olan seçmen kütüğü listelerinde adı bulunmayan vatandaşlar, 1 Kasım Genel Meclis Seçimleri’nden sonra adresini değiştirenler de yeni taşındıkları mahallenin muhtarlıklarına başvurarak kendilerini listeye kaydedebilecekler.

Seçmen listesinde ismi  yazılı olmayanlar dikkat!
İsmi listede yazılı olmayan vatandaşlarımız, seçmen listelerinin indirileceği son tarihe kadar kendi adlarına kayıtlı elektrik, su faturaları veya kendi üzerlerine yapılmış olan kontrat ile Nüfus Müdürlükleri’ne başvurup yedek listelerde adlarının çıkmasını sağlayabilecekler. Ana listede ve yedek listelerde adları geçmeyen vatandaşlar ise referandumda oy kullanamayacak.

İnternetten bakılabilecek
Seçmen kütüğünde isminin yazılı olup olmadığını öğrenmek için muhtarlıklara gidip kağıt kağıt isim aramak zorunda kalmak istemeyen vatandaşlar ise Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’nun sitesinden (https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp) veya e-Devlet (https://www.turkiye.gov.tr/yuksek-secim-kurulu-yurt-ici-secmen-kaydi-sorgulama) üzerinden seçmen kaydını sorgulayabilecek.
YSK’nun sitesinden seçmen kütüğünde adı olup olmadığını öğrenmek isteyen vatandaşlarımız, yukarıda belirtilen bağlantı adresine tıklayarak açılan sayfadaki bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurarak seçmen listesine bakabilecekler. Sorgulama sırasında yeni ve eski nüfus cüzdanı seçimi yaptıktan sonra, nüfusa kayıtlı olduğunuz il, T.C. kimlik numaranız, nüfus cüzdanınınız arkasında bulunan sıra numarası (veya ehliyetinizin arka tarafında bulunan sayfa numarası) ile güvenlik önlemi olarak konulan resim doğrulama kodunu girdikten sonra “sorgula” butonuna tıklayarak sonucu öğrenebilirler.
E-Devlet sistemi üzerinden yukarıdaki bağlantıya tıkladığınız takdirde ise, belirtilen sayfada T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girerek sonuçlara ulaşabilirsiniz.

SEÇMEN LİSTELERİ ASKIDA ile ilgili görsel sonucu

Başa dön tuşu