SİNOP MİLLİ İŞLETİM İSTEMİNE GEÇİYOR

Milli İşletim Sistemi olan PARDUS ‘a geçmenin maddi olarak Milli Ekonomimize ve Güvenlik açısından ülkemize sağlayacağı fayda tartışılmaz. Cumhurbaşkanımızın ve Milli Savunma bakanımızın davetlerine rağmen bazı hastahane ve birkaç kurum dışında Milli işletim sistemi PARDUS a geçiş sağlanamamıştı.
Milli Eğitim Bakanlığında DYS(Doküman Yönetim Sistemi) yani okul ve kurumlar arası resmi yazışma sisteminin PARDUS ta kullanımının yaygınlaşmaması, açık kaynak kodlu işletim sistemi olan Pardusun Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda kullanılmamasına yol açıyordu. Sinop İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde bir grup Bilgisayar öğretmeninin tamamen gönüllü çalışmaları ile Sinopta Milli İşletim Sistemi, okullarda kullanılmaya başlandı. İl ve ilçelerindeki tüm okullarında tamamen yerli işletim sistemini kullanmayı hedefleyen Sinop için, TUBITAK pardus.org.tr de Sinop ‘un bunu başardığını belirten bir haber yayınladı ve ilimizde verdikleri eğitimi resmi hesaplarindan paylaştılar.
Sinop il Milli Eğitim Müdürlüğü 5 ayda , Açık Kaynak kod üzerine 3 çalıştay ve TUBİTAK desteği ile 1 eğitim düzenleyip, onlarca toplantı yaparak gönüllü Bilgisayar öğretmenlerinin desteği ile sinop.meb.gov.tr adresinden DYS nin tek bir program yardımı ile sorunsuz kurulabilmesi için anonim bir program yayınlayarak, PARDUS un tüm Türkiye’de MEB bağlantısına sahip okul ve kurum bilgisayarlarına hızlı ve kolay kurulabilmesinin önünü açtı.
Maddi hiçbir destek almadan yapılan bu çalışmalar sonucu milli ve yerli işletim sistemimizin öğretmen, öğrenci ve idarecilerimizin sürekli kullandığı MEB internet hattına sahip bilgisayarlarda sorunsuz çalıştığı görüldü. Milli İşletim sistemimizin öğrencilerimizin, velilerimizin, öğretmen ve idarecilerimizin hayatına girip yaygınlaşması bekleniyor. Samsundan başlayan Kurtuluş savaşının, Bilişim alanında kıvılcımları Sinoptan yakılacağa benziyor.
Projeye proje ortağı olarak TÜGVA Sinop İl Temsilciliği,Ada Anaokulu ve 19 Mayıs Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümü İl Milli Egitim Müdürlüğümüzün çalismalarina destek verip, Tugva Sinop İl Temsilciliği ayrica vakıfların da ki bilgisayarlarına Milli işletim sistemini kurdular.MİLLİ İŞLETİM SİSTEMİ

Başa dön tuşu